Jeśli nocą pracujemy, a potem próbujemy to odsypiać, to, po pierwsze, nigdy nie śpimy równie długo, po drugie, wcześniej pojawiają się choroby, takie jak cukrzyca, nadciśnienie, otyłość, zespół metaboliczny – mówi w rozmowie z Elżbietą Kot Magda Kaczor – lekarka uhonorowana tytułem Eksperta Medycyny Snu
Często marzymy o tym, by wydłużyć naszą dobę, a zamiast snem zająć się kolejnymi obowiązkami. Równocześnie coraz bardziej niepokoimy się o jakość i ilość naszego snu. Naszymi lękami karmi się rynek, wypuszczając nowe gadżety mające zapewnić lepszy odpoczynek. Pandemiczna rzeczywistość oraz zimowa pora sprawiają, że jeszcze bardziej uświadamiamy sobie potrzebę i korzyści płynące z dobrego snu, który wpływa na naszą pamięć, inteligencję oraz długowieczność. Pytanie, czy wszyscy jesteśmy w stanie zawsze pozwolić sobie na poradnikowe 8 godz. odpoczynku.
Czy sen to dobro luksusowe? Jak kapitalizm uczy się z niego korzystać? W jaki sposób można zadbać o zdrowy odpoczynek? Co mówią o nas nasze sny? Jak śpią zwierzęta?
Odpowiadają:
Maciej Jakubowiak, Magda Kaczor, Eliza Kącka i Katarzyna Kasjanowicz
Premiera numeru już 4 stycznia!
Ponadto w numerze:
- Trumpizm zmienił obywateli w kibiców. Iwan Krastew o „dziedzictwie” Trumpa
- Opowiadanie Barbary Sadurskiej: „Niepotrzebne mi wasze buty. Mogę iść, dokąd chcę”
- Ilustratorka Emilia Dziubak: Traktujmy poważnie książki dla dzieci
- Felietony Filipa Springera i Olgi Gitkiewicz