Literatura

Port wrocław 2007

Cykl imprez poświęconych poetom amerykańskim, 25 wieczorów autorskich, 22 premiery wydawnicze, 10 filmów, koncerty, warsztaty literackie, duża dyskusja z udziałem bardzo wybitnych krytyków, wystawa fotografii - łącznie blisko 40 wydarzeń: tak w największym skrócie wyglądać będzie 12 festiwal literacki "Port Wrocław 2007". Organizatorem imprezy jest wrocławskie wydawnictwo Biuro Literackie.
Dwunasta edycja festiwalu literackiego PORT WROCŁAW, jedno z największych poetyckich wydarzeń w Polsce odbędzie się w dniach 13-15 kwietnia 2007. Organizatorzy zaplanowali wieczory autorskie, premiery wydawnicze, koncerty, projekcje filmowe, warsztaty, dyskusję z udziałem wybitnych krytyków, a także wystawy i instalacje, m.in.:
  • prezentacja antologii O KROK OD NICH. PRZEKŁADY Z POETÓW AMERYKAŃSKICH autorstwa Piotra Sommera (laureatka nagrody "Pióro Fredry 2006")
  • prezentacja zbioru rozmów z poetami ROZBIÓRKA. WIERSZE, ROZMOWY I PORTRETY 26 POETÓW - wiersze wybrane przez autorów, rozmowy przeprowadzone przez Magdalenę Rybak, portrety autorstwa Elżbiety Lempp
  • prezentacje filmów dokumentalnych opowiadających o tych poetach amerykańskich, których twórczość zaprezentowana zostanie we Wrocławiu - w większości będą to filmy premierowe, nie wyświetlane jeszcze w Polsce
  • akcja "Powieszone wiersze" - po raz drugi w historii festiwalu; w specjalnej galerii wywieszone zostaną utwory 192 twórców.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest twórczość autorów z Polski i Ameryki - zostanie zaprezentowanych ponad pięćdziesięciu twórców. Ze Stanów Zjednoczonych przyleci jeden z najwybitniejszych współczesnych poetów amerykańskich August Kleinzahler. Przedstawi on swoją poezję i weźmie udział w prezentacji antologii O KROK OD NICH Piotra Sommera. Ponadto obok autorów znanych i kojarzonych z Biurem Literackim gośćmi imprezy będą: Urszula Kozioł, Ryszard Krynicki i Ewa Lipska.

Wśród festiwalowych premier wydawniczych pojawi się m.in. zbiór rozmów, które przeprowadziła Magdalena Rybak z 26 polskim poetami (m.in. z Julią Hartwig, Tomaszem Różyckim, Dariuszem Suską, Andrzejem Sosnowskim, Marcinem Świetlickim, Bohdanem Zadurą i Adamem Zagajewskim) na temat ich własnego, wybranego przez siebie wiersza, jak również tom niepublikowanych wcześniej wierszy Tymoteusza Karpowicza MAŁE CIENIE WIELKICH CZARNOKSIĘŻNIKÓW opracowany przez Andrzeja Falkiewicza i Krystynę Miłobędzką.

Festiwal będzie miał w tym roku wyjątkową oprawę muzyczną. Autorem muzyki napisanej na specjalne zamówienie organizatorów jest zespół "Pustki", który wykona swoje kompozycje na żywo. Każdy z 25 wieczorów autorskich będzie miał inną, dopasowaną do jego charakteru oprawę brzmieniową, nad którą muzycy pracują od listopada 2006. Muzycy zespołu mają w swoim dorobku muzykę do czterech spektakli teatralnych (m.in. DWOJE BIEDNYCH RUMUNÓW MÓWIĄCYCH PO POLSKU w reż. Przemysława Wojcieszka z tekstem Doroty Masłowskiej). Zespół jest autorem ścieżki dźwiękowej do radzieckiego niemego filmu AELITA, którą podczas projekcji wykonuje na żywo. Kompozycje muzyków są ilustracją do czytanej obecnie ma antenie radiowej Trójki powieści Pawła Huelle OSTATNIA WIECZERZA.

Po raz drugi na festiwalu będzie też okazja, aby pokazać się szerokiej publiczności z własnymi wierszami. W ramach akcji "Powieszone wiersze", w specjalnie przygotowanej galerii, zawisną utwory nadesłane przez blisko 200 twórców, a autorzy najciekawszych (wyłonionych przez krytyków) propozycji spotkają się z widzami. Odbędzie się również spotkanie uczestników już dwunastu edycji portowych warsztatów literackich, które poprowadzą Marta Podgórnik i Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki.

Pierwszy i ostatni festiwalowy dzień zakończą się koncertami: poeta Łukasz Jarosz na scenie Impartu wystąpi wspólnie z Lesers Bend, a podczas spotkania kończącego festiwal Andrzej Sosnowski z Karolem Pęcherzem zaprezentują wydaną przez Biuro Literackie płytę Trackless.

Każdy z wieczorów autorskich będzie miał oprawę muzyczną. Na zamówienie organizatorów muzykę przygotował zespół Pustki, który wszystkie kompozycje wykona na scenie. Czytaniom wierszy towarzyszyć będą wizualizacje autorstwa Kuby Lecha. Scenografię opracuje Piotr Makała, a oprawę graficzną Dorota Bojkowska.

W ciągu ostatnich lat, obok rodzimych twórców, w portowych imprezach brali udział artyści z Anglii, Austrii, Białorusi, Czech, Irlandii, Niemiec, Ukrainy, Rosji, Słowenii, Szkocji, Szwecji, Walii i Węgier. "Port Wrocław" postrzegany jest czasem jako "najważniejszy krajowy festiwal literacki" ("Przekrój") i "unikalna w tej części świata impreza" (Jurij Andruchowycz w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej")! Rok temu w portowych wydarzeniach uczestniczyło blisko tysiąc osób z Polski i zagranicy.

12 edycja festiwalu "Port Wrocław" organizowana jest przy wsparciu Mecenatu Samorządu Wrocławia, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ambasady Stanów Zjednoczonych oraz Konsulatu Generalnego USA w Krakowie. Ponadto partnerami festiwalu są Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu, Centrum Sztuki Impart, Instytut Książki i Hotel Wodnik. Patronat medialny sprawują "Gazeta Wyborcza", "Przekrój" i Radio Luz.

Organizator: Biuro Literackie, ul. Tęczowa 50a/9, 53-602 Wrocław
Miejsce: Centrum Sztuki Impart, ul. Mazowiecka 17, Wrocław

piątek 13 kwietnia 2007

godzina 14:00
AMERYKANIE W PORCIE
John ASHBERY

Blok filmów dokumentalnych

godzina 17:30
P JAK PORTRET
Fotografie Elżbiety LEMPP

Wernisaż

godzina 18:00
ROZBIÓRKA
Wieczór autorski i prezentacja wybranych wierszy
z książki Magdaleny Rybak ze zdjęciami Elżbiety Lempp
Rozbiórka. Wiersze, rozmowy i portrety 26 poetów
Miłosz Biedrzycki, Wojciech Bonowicz, Jacek Dehnel, Darek Foks, Henryk Grynberg, Mariusz Grzebalski, Julia Hartwig, Jerzy Jarniewicz, Urszula Kozioł, Ryszard Krynicki, Ewa Lipska, Zbigniew Machej, Jarosław Mikołajewski, Krystyna Miłobędzka, Tadeusz Pióro, Marta Podgórnik, Tomasz Różycki, Marcin Sendecki, Krzysztof Siwczyk, Piotr Sommer, Andrzej Sosnowski, Dariusz Sośnicki, Darek Suska, Marcin Świetlicki, Bohdan Zadura i Adam Zagajewski

godzina 19:30
KOCHANKOWIE NA OTWARTYM MORZU
Jacek DEHNEL, Julia FIEDORCZUK, Łukasz JAROSZ,
Krzysztof SIWCZYK i Dariusz SOŚNICKI

Wieczory autorskie i prezentacje książek Brzytwa okamgnienia,
Planeta rzeczy zagubionych, Soma, List otwarty (1995-2005) i Folia na wietrze

godzina 22:00
GEA
LESERS BEND

Koncert i prezentacja płyty Gea

sobota 14 kwietnia 2007

godzina 12:00
AMERYKANIE W PORCIE
Allen GINSBERG i Charles REZNIKOFF

Blok filmów dokumentalnych

godzina 15:00
USŁUGI DLA LUDNOŚCI
Warsztaty Literackie

Prowadzenie Marta PODGÓRNIK i Eugeniusz TKACZYSZYN-DYCKI

godzina 17:00
ROZMOWY RODZINNE PO LATACH
Wojciech BONOWICZ, Mariusz GRZEBALSKI i Bogusław KIERC

Wieczory autorskie i prezentacje książek
Pełne morze, Pocałunek na wstecznym i Plankton

godzina 18:30
WIERSZ POLSKI ŚREDNIEJ DŁUGOŚCI
Darek FOKS, Krzysztof JAWORSKI, Zbigniew MACHEJ i Tomasz MAJERAN

Wieczory autorskie i prezentacje książek Ustalenia z Maastricht,
Dusze monet, Wiersze przeciwko opodatkowaniu poezji i Koty. Podręcznik użytkownika

godzina 20:00
TRAMWAJ
Urszula KOZIOŁ, Ryszard KRYNICKI i Ewa LIPSKA

Wieczory autorskie specjalnych gości "Portu 2007"

godzina 21:30
MAŁE CIENIE WIELKICH CZARNOKSIĘŻNIKÓW
Wieczór autorski i prezentacja książki Tymoteusza KARPOWICZA
Małe cienie wielkich czarnoksiężników

godzina 22:00
URWANY ŚLAD
Jacek GUTOROW oraz Stanisław BEREŚ, Anna KAŁUŻA, Piotr KĘPIŃSKI, Karol MALISZEWSKI, Joanna ORSKA, Justyna SOBOLEWSKA i Piotr ŚLIWIŃSKI

Dyskusja wokół książki Jacka Gutorowa Urwany ślad.
O wierszach Wirpszy, Karpowicza, Różewicza i Sosnowskiego

niedziela 15 kwietnia 2007

godzina 12:00
AMERYKANIE W PORCIE
Kenneth KOCH i August KLEINZAHLER

Blok filmów dokumentalnych

godzina 15:00
POWIESZONE WIERSZE
Spotkanie z udziałem autorów wyłonionych spośród publiczności

godzina 16:00
POŁÓW 2007
Tomasz FIJAŁKOWSKI, Julia SZYCHOWIAK, Tomasz WAŻNY i Kamil ZAJĄC

Wieczory autorskie i prezentacje debiutanckich arkuszy Rozgrzewka, Poprawiny,
Różne rodzaje i Pieśni Muniny Schwartz vel Adabisi

godzina 17:00
O KROK OD NICH
Piotr SOMMER

Wieczór autorski i prezentacja antologii O krok od nich. Przekłady z poetów amerykańskich
John Ashbery, John Berryman, John Cage, E.E. Cummings, Allen Ginsberg,
Frank O'Hara, Kenneth Koch, Robert Lowell, Charles Reznikoff

godzina 18:30
AUTOPORTRET
August KLEINZAHLER

Wieczór autorski specjalnego gościa "Portu 2007" z udziałem Piotra Sommera

godzina 20:00
TRACKLESS
Andrzej SOSNOWSKI & THE CHAIN SMOKERS

Koncert i prezentacja płyty Trackless oraz książki "Najryzykowniej"


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 16 lipca 2009 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca