Literatura

Cesarz, Ryszard Kapuściński - Czytajcie, bo warto!

Książką, do której z całą pewnością warto powracać jest „Cesarz" Ryszarda Kapuścińskiego, polskiego mistrza reportażu. Niepolska tematyka, oryginalność jego tekstów sprawiły, że reporter ten był znany także poza Polską.

 

„Cesarz" zachwyca swoją treścią i budową. Składa się z 3 części. Narrator, pod którym kryje się sam Kapuściński przedstawia w utworze okoliczności powstania tej świetnie napisanej powieści oraz zbierania materiałów o niej. Jest on znawcą Afryki. W tekście pojawiają się też wypowiedzi mieszkańców Addis Abeby. Składają się na nią subiektywne komentarze opowiadające o świetności i upadku cesarza Etiopii- Hajle Selasje. Z ich opowieści wyłania się tu szczegółowy, barwny opis monarchy. W „Cesarzu" można odnaleźć poglądy Kapuścińskiego, komentarz odautorski jest pojawia się bardzo często. Reporter wypowiada się o ludziach toczących walkę o życie, władzę ze zwolennikami Hajle Selasje. Reportażysta nie jest obojętnym obserwatorem, czuje ogromną odpowiedzialność za to, czego jest świadkiem, cechuje go wielki humanitaryzm, walka o ludzkie prawa.

 

Książka przedstawia Afrykę w chwili buntu, powstania, opisuje Etiopię budzącą się do życia. Państwo Trzeciego Świata pełne jest nędzy, głodu, niesprawiedliwości. Panuje w nim przekonanie, że nawet najgłębsze zacofanie łączy się z najnowszymi procesami historycznymi, gdzie widoczny jest niepokój związany z przejmowaniem władzy.

 

W Polsce, w latach 70-tych i 80-tych odbierano ten tekst symbolicznie. W „Cesarzu" widziano polską rzeczywistość tamtych czasów. Utwór ten zawiera wiele wartości uniwersalnych. Jest to mistrzowski reportaż, głęboki pod względem psychologicznym, zawierający elementy biograficzne Kapuścińskiego, który był człowiekiem ciekawym świata i mechanizmów sterujących ludzką naturą. „Cesarz" to arcydzieło. Zajmująca lektura.

Sandra

Sandra

36 Wrocław
5 artykułów 26 tekstów 166 komentarzy
wieczorem jest już bardzo blisko świtu tak mało czasu więc o czym tu mówić


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 18 kwietnia 2008 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca