Literatura

Port Wrocław 2009: Zaczytać się na zabój

 

17 kwietnia w Centrum Sztuki Impart rusza 14. edycja festiwalu literackiego Port Wrocław 2009. Trzydzieści książek w dwadzieścia cztery godziny: tyle premier i festiwalowych godzin proponuje wszystkim prawdziwie rozkochanym w dobrej literaturze Biuro Literackie, organizator Portu.

 

W czternastoletniej historii festiwalu odbyło się już blisko dwieście czytań i wieczorów autorskich. Tylko cztery z nich związane były z nieżyjącymi już autorami. W tym roku poetyckie duchy wywołane zostaną aż sześć razy.

 

Jacek DEHNEL, Jacek GUTOROW i Julia HARTWIG zaprezentują poetyckie zbiory: „Zebrane” Philipa Larkina, „Żółte popołudnie” Wallace’a Stevensa oraz „Spóźniony śpiewak” Williama Carlosa Williamsa.

 

Grzegorz JANKOWICZ, Andrzej SOSNOWSKI i Anna WASILEWSKA przedstawią trzy prozatorskie książki: „Tomasz Mroczny Szaleństwo dnia” Maurice’a Blanchota, „Studium temperamentu” Ronalda Firbanka oraz „Dokumenty mające służyć za kanwę” Raymonda Roussela.

 

Do Fortu i Portu zawijali już pisarze z Anglii, Białorusi, Czech, Francji, Irlandii, Niemiec, Ukrainy, Rosji, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Szkocji i Węgier. Z okazji ich przyjazdów ukazało się pięć obszernych antologii oraz blisko trzydzieści książek. Po dwunastu latach na festiwalu ponownie pojawią się poeci z Czech.

 

Tym razem pretekstem do spotkania jest wydana przed kilkoma miesiącami antologia Leszka ENGELKINGA „Maść przeciw poezji. Przekłady z poezji czeskiej”, w której znalazły się wiersze aż szesnastu autorów, w tym gości specjalnych tegorocznego Portu: Michala AJVAZA i Jáchyma TOPOLA.

 

Dziesięć lat czytelnicy czekali na nowy poetycki tom Piotra Sommera. Po latach nieobecności do Portu z premierowymi książkami dopływają także: Krystyna Miłobędzka, Tadeusz Pióro, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki i Bohdan Zadura. Nowe zbiory zaprezentują ponadto Krzysztof JAWORSKI, Bogusław KIERC, Julia FIEDORCZUK, Jacek GUTOROW i Dariusz SOŚNICKI.

 

W 1999 roku na festiwalu debiutowali wspólnie Roman Honet, Marta Podgórnik i Krzysztof Siwczyk. Teraz znów pojawią się na jednej scenie. Czy któryś z tegorocznych debiutantów (Sławomir ELSNER, Agnieszka MIRAHINA, Michał PIĘTNIEWICZ, Przemysław WITKOWSKI, Jakub WOJCIECHOWSKI) w ciągu kolejnych dziesięciu lat równie silnie i mocno zaakcentuje swoją obecność w nowej polskiej literaturze?

 

Motyw podsumowań przewijać się będzie w trakcie festiwalowych dyskusji. Wśród rozmówców jurorzy literackich nagród, pracownicy naukowi, krytycy i dziennikarze, m.in.: Przemysław CZAPLIŃSKI, Andrzej Franaszek, Dariusz Nowacki, Justyna Sobolewska, Marian Stala, Piotr Śliwiński oraz Radosław Wiśniewski.

 

W ramach „Salonu Polityki” odbędzie się debata pod hasłem: „Barbarzyńcy czy nie? Dwadzieścia lat po ‘przełomie’”. Czy wstępujące w 1989 r. na scenę literacką pokolenie pisarzy rzeczywiście wprowadziło jakąś radykalną zmianę? Co stało się z ówczesnymi „barbarzyńcami”, którzy kontestowali instytucje wydawnicze, krytyczne i literackie?

 

Z kolei „Dożynki 2008” to okazja do oceny minionego roku. Jakie były najciekawsze wydarzenia literackie? Które z książek przynoszą coś świeżego? Czy pojawiły się nowe osobowości pisarskie? Kto stracił formę, a kto ją odzyskał? Co słychać na rynku wydawniczym? Kogo nagrodzono słusznie, a kogo przeceniono – ciekawe i naglące pytanie, skoro debata odbędzie się nazajutrz po wręczeniu Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”.

 

W tegorocznej zabawie w „Nakręć wiersz” udział wzięło ponad 200 osób, w równolegle realizowanym projekcie „Etiuda z wierszem” kolejne 50. Do finałowych prezentacji podczas 14. edycji festiwalu Port Wrocław wybranych zostało 47 filmów. Zaplanowano też warsztaty filmowe pod hasłem „Złodzieje wierszy”, które poprowadzą: Darek FOKS, Janusz KONDRATIUK, Jarosław SZODA i Mariusz WILCZYŃSKI.

 

„Mały Port” to festiwalowa propozycja dla uczniów podstawówek i gimnazjów, którzy przez cały rok uczestniczyli w projekcie „Szkoła z poezją”. Laureatów poznamy w trakcie specjalnego spotkania, a efektem dotychczasowych zajęć i warsztatów realizowanych przez Tomasza BRODĘ, Ninę ŁUPIŃSKĄ, Karola MALISZEWSKIEGO i Tomasza MAJERANA będą dwie książeczki: „Żurek na ostro” oraz „Dzień dobry mam na imię miłość”.

 

W finale Portu koncert zespołu Ballady i Romanse, który dyrektor festiwalu Artur BURSZTA rekomenduje jako najciekawszy muzyczny debiut ostatnich miesięcy. Bywalcy poetyckich imprez będą mogli odszukać siebie na wystawie poetyckich fotoreportaży Michała Kobylińskiego. Oprawę muzyczną tegorocznego Portu przygotowują Katarzyna Kolbowska i Sebastian Witkowski z LADY AARP.

 

Aby ułatwić surfowanie po morzu festiwalowych wiadomości, uruchomiona została portowa strona internetowa. Szczegółowe informacje, prezentacje książek i artystów, rozmowy, szkice i opinie, a także dziesiątki materiałów do pobrania. Dla wszystkich, którzy planują przyjazd do Wrocławia, w festiwalowym niezbędniku dane kontaktowe hosteli, hoteli i schronisk młodzieżowych. Udostępniony został także film instruktażowy „Zaczytać się na zabój”.

 

Nie billboardy, wielkoformatowe reklamy, autobusowe witryny, przemalowane tramwaje, lecz duże paczki i bryły, o które bardzo łatwo potknąć się w pędzie przez miasto, tworzą rozpoznawalny znak tegorocznego festiwalu. Po ubiegłorocznych łódkach, którymi pokryły się wrocławskie trawniki i skwery, to kolejna miejska portowa instalacja.

 

Głównym mecenasem festiwalu od sześciu lat jest Miasto Wrocław. Obok Impartu organizację Portu wspierają: Miejska Biblioteka Publiczna, Media Ambassador, Silfor. Obok towarzyszących od lat patronów – „Gazety Wyborczej”, TVP Wrocław i TVP Kultura – po raz pierwszy Portowi towarzyszą „Polityka” oraz Interia.pl.

 

Choć znak rozpoznawczy tegorocznego Portu (odcięte dłonie z czcionkami zecerskimi zamiast końcówek palców) może sugerować spektakularność bez granic, to oprawa festiwalu (scenografia, wizualizacje i muzyka) znajdzie się jednak w tle samego czytania. Mniej będzie multimediów, więcej niepowtarzalnego głosu i wierszy. Wszystko po to, by móc „Zaczytać się, i zasłuchać, na zabój”! 

 

Port Wrocław 2009: oficjalna strona festiwalowa  >>>

http://www.biuroliterackie.pl/imprezy/festiwal.php


17 kwietnia 2009 Centrum Sztuki Impart Wrocław

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 8 kwietnia 2009 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca