Literatura

Silesius w rękach Piotra Sommera

Laureatem Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości został Piotr Sommer.

 


Piotr Sommer urodził się w 1948 roku w Wałbrzychu, mieszka w Sulejówku pod Warszawą. Jest poetą, także autorem wierszy dla dzieci, literaturoznawcą, tłumaczem literatury anglojęzycznej. Opublikował kilkanaście własnych książek poetyckich, szkice literackie oraz liczne przekłady i antologie. Jego tomiki ukazały się w druku w języku angielskim, niemieckim, słowackim i słoweńskim. Pełni funkcję redaktora naczelnego „Literatury na Świecie”. Autor „Czynnika lirycznego” uhonorowany został m.in. Nagrodą Fundacji im. Kościelskich w 1988 roku, słoweńską Cristal Vilenica w 2007, był też nominowany w 2005 do Literackiej Nagrody Nike za szkice „Po stykach”.

 

Debiutował  w 1977 roku tomem „W krześle”. Równolatek poetów „Nowej Fali”, tworzył na jej obrzeżach. Poezja Piotra Sommera, a także jego twórczość translatorska, zwłaszcza przybliżenie tzw. „szkoły nowojorskiej”, odmieniła wypowiedź współczesnej poezji polskiej. „Kolejny świat” (1983) i „Czynnik liryczny” (1986) stały się wyznacznikami nowej jakości poetyckiej. Charakterystyczna – bliska językowi mówionemu – fraza, prywatna przestrzeń rzeczywistości stanowiły tę „nową dykcję”, uwidocznioną w utworach poetów lat '90, jak choćby Marcina Świetlickiego. Po dziesięcioletniej przerwie w publikacjach poetyckich Piotr Sommer powrócił w 2009 roku z dwoma tomami wierszy. „Dni i noce”, zbiór siedemdziesięciu utworów, ukazał się nakładem Biura Literackiego,  Pomona wydała zaś czterdzieści cztery „Wiersze ze słów”.

 

 

 

Bibliografia poetycka Piotra Sommera:

„W krześle” (1977), „Przed snem” (1981, 2008), Kolejny świat” (1983), „Czynnik liryczny” (1986), „Czynnik liryczny i inne wiersze” (1988), „Nowe stosunki wyrazów. Wiersze z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych” (1997), „Erraty wybrane. Kwiat dzieł użytkowych” (1997), „Piosenka pasterska” (1999), „Rano na ziemi. Wiersze z lat 1968-1998” (2009), „Dni i noce” (2009), „Wiersze ze słów” (2009).

Zdjęcia



Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 25 kwietnia 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca