Literatura

Kraków. Podgórska Scena Poezji przedstawia: poeci języka niemieckiego

W marcu zapraszamy na wieczór poezji Georga Trakla (1887 – 1914) oraz Gottfrieda Benna (1886 – 1956).

 

Od lutego 2011 roku w cyklu Podgórska Scena Poezji Dom Kultury „Podgórze” zaprasza na serię wieczorów autorskich poświęconych klasycznym poetom niemieckiego obszaru językowego w kanonicznych przekładach Feliksa Przybylaka (1933 - 2010). Scenariusz każdego programu oparty będzie na przekładach wskazanych przez wybitną poetkę, Urszulę Kozioł, prywatnie żonę tłumacza. Interpretacji tekstów oryginalnych podejmie się germanista i dziennikarz, Krzysztof Piotr Lisowski. Oprawę muzyczną przygotuje znany poeta, pianista i kompozytor, Edward Pasewicz.

 

 

więcej na http://dkpodgorze.krakow.pl/content/view/1334/135/

 

koncepcja i prowadzenie Eryk Ostrowski,

 

 

*
Gottfried Benn (1886 – 1956)
niemiecki lekarz, pisarz i eseista. Począwszy od 1910 łączył dwie pasje – medycynę i literaturę. W początkowej fazie swojej działalności związany z nurtem ekspresjonizmu. W latach 30. XX w. sympatyzował z narodowym socjalizmem. Jako lekarz pracował w Gorzowie Wielkopolskim (Landsberg, 1943 – 1945) i w Berlinie. Po wojnie jego twórczość stała się inspiracją dla wielu młodych poetów niemieckich i europejskich – także dla Feliksa Przybylaka, który wiersze Benna tłumaczył i publikował w polskich czasopismach literackich, głównie na łamach miesięcznika „Odra”.

 

Georg Trakl (1887 – 1914)
poeta austriacki reprezentujący ekspresjonizm. Przedmiotem jego poezji jest sens istnienia, śmierć, zniszczenie i przemijanie. Reprezentował dekadentyzm i katastrofizm, przewidywał upadek Austro-Węgier. Po wybuchu wojny został wcielony do armii i wysłany na front. Na skutek kontaktu z ciężko rannymi i umierającymi żołnierzami popadł w głęboką depresję. Leczony w szpitalu w Krakowie zmarł wskutek przedawkowania kokainy, prawdopodobnie śmiercią samobójczą.
Przekłady Feliksa Przybylaka należą do pierwszych przekładów poezji Trakla na j. polski i ukazały się w tomie Wiersze (PIW 1973).

25 marca 2011, 18:00 MK, Sala im. Franciszka Maryewskiego Rynek Podgórski 1

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 17 pazdziernika 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca