Literatura

Książki Gutorowa i Stali w serii Szkice Biura Literackiego

 

Na początku czerwca ukażą się dwie nowe pozycje w serii Szkice: „Księga zakładek” Jacka Gutorowa oraz „Niepojęte: Jest” - pierwsza książka Mariana Stali w katalogu wrocławskiego Biura Literackiego.

 

„»Niepojęte: Jest« to, zgodnie z podtytułem, zbiór urywków z nie napisanej książki o poezji i krytyce ostatnich dziesięcioleci. Spojrzenie na dzisiejszą literaturę raczej z perspektywy stulecia, które minęło niż czasów nadchodzących jest zamierzone; zamierzony jest także ton pożegnania, odzywający się w niektórych szkicach” - pisze o swojej książce Marian Stala.

 

„Nie znaczy to, bym nie pamiętał o zjawiskach nowych i najnowszych; jeśli o nich nie mówię, to czynię tak w przeświadczeniu, że lepiej zrobią to inni krytycy. Niektórych wskazuję wprost”. Stala, krakowski krytyk i historyk literatury, laureat nagrody Fundacji Kościelskich, juror nagrody Nike (2006-2008) oraz Silesius (2008-2010), zamieścił w swoim „zbiorze urywków” m.in. szkice, teksty krytyczne i komentarze.

 

Pisze w nich o twórczości Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej, ale także o poezji Marcina Świetlickiego, Romana Honeta czy Wojciecha Bonowicza. Większość tekstów krytycznych ukazała się wcześniej na łamach „Tygodnika Powszechnego”, z którym Stala na co dzień współpracuje. Są też w „Niepojętym” ustępy z książek i luźne zapiski.

 

„Jak to powiedzieć? Lubię brać do ręki kilkusetstronicowe książki, zazdroszczę autorom fundamentalnych syntez, sam jednak wolę pisać szkice, notatki, interpretacyjne drobiazgi. Co więcej: sądzę, że nie warto mówić wszystkiego, co się wie… Zarazem jednak: nie tracę nadziei, iż spoza fragmentów, okruchów, niedopowiedzeń - prześwituje od czasu do czasu jakiś głębszy zamysł, namysł, sens” - pisze Stala.

 

„Księga zakładek” to także zbiór szkiców. Ich autorem jest Jacek Gutorow, mieszkający w Opolu poeta, tłumacz i krytyk, mający na koncie nie tylko nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny i Ludwika Frydego oraz Fundacji Kultury, ale także nominacje do nagród literackich Nike i Gdynia. Tytuł książki nie jest przypadkowy:

 

„Czyż zakładki (które Francuzi nazywają priere d’inserer: informacje, które nie są ani wstępem, ani konkluzją, lecz raczej parafrazą, a więc poniekąd parodią, sensu całości, jej urwanym śladem) nie stanowią pasożytniczej hybrydy dzieła - niby jego część, choć nie do końca - i czyż w ten sposób nie dadzą się odnieść do tekstów w tej książce, tekstów o charakterze ulotki odsyłającej do innych tekstów” - pisze Gutorow.

 

W swoich esejach Gutorow z jednej strony przygląda się Witoldowi Gombrowiczowi, Mironowi Białoszewskiemu, Krystynie Miłobędzkiej i Julianowi Kornhauserowi, z drugiej sięga po poezję Andrzeja Sosnowskiego, Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, Marcina Świetlickiego, a także Marcina Hamkało, Piotra Czerniawskiego i Klary Nowakowskiej.

 

„Księga zakładek” Jacka Gutorowa oraz „Niepojęte: Jest” Mariana Stali to kolejne pozycje wydane przez Biuro Literackie w serii Szkice. Wcześniej w ramach cyklu prezentującego autorskie teksty o poezji i poetach ukazały się m.in. „Dorzecze Różewicza”, „Margines, ale…” Tadeusza Różewicza, „znikam jestem” Krystyny Miłobędzkiej, „Po debiucie. Dziennik krytyka” Karola Maliszewskiego oraz „Najryzykowniej” Andrzeja Sosnowskiego.

 

Przeczytaj fragment „Księgi zakładek Jacka Gutorowa” >>>
http://biuroliterackie.pl/przystan/czytaj.php?site=200&co=txt_3740

 

Przeczytaj fragment „Niepojęte: Jest” Mariana Stali >>>
http://biuroliterackie.pl/przystan/czytaj.php?site=200&co=txt_3758


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 17 listopada 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca