Literatura

Vladimir Balla: „Świadek”

„Autorzy, którzy starają się pisać coś innego niż komercyjne odpadki, fastfoodową literaturę, są automatycznie skazani na jakieś tam autsajderstwo” - mówi Vladimir Balla. Do księgarń trafił właśnie zbiór literackich miniatur słowackiego pisarza - „Świadek”.

 

Vladimir Balla jest już w Polsce znany - w 2008 roku ukazała się jego książka „Niepokój”, bardzo dobrze przyjęta przez krytykę i czytelników. Tłumacz Jacek Bukowski nazwał wówczas Ballę alchemikiem współczesnej prozy słowackiej, dla którego kropla wody jest równie interesująca i kompletna jak cały kosmos.

 

„Na początku celem mojego pisania było zmienić świat - żeby austajderami stali się ci, którzy tymczasem stanowią zdecydowaną większość: manipulowani wyborcy, nacjonaliści, postkomunistyczni socjaliści, głupkowie bez poglądów i ci, którzy za poglądy uznają tradycję, konwencjonalność, no i potulne przeżywanie życia - za wszelką cenę” - mówi Balla.

 

Jak sam przyznaje, zamiar był tyleż wielki, co naiwny: „Szybko wytrzeźwiałem”. Może stąd tragikomiczny ton jego krótkich opowiadań, pełnych czarnego humoru, realizmu wymieszanego z groteską, filozofii równoważonej anegdotami. Balla, bratnia dusza Kafki, mistrz zwięzłości, potrafi żonglować nastrojami czytelników, korzystając z zaledwie kilku, kilkunastu zdań.

 

„Gdy już skrócę opowiadanie do niemalże aforyzmu, dręczy mnie, czy z tego wstępnego tekstu nie dałoby się wydestylować całkiem innej esencji! Nie takimi słowami, nie w takiej formie i nie na taki temat. Czy z wyjściowego materiału udało mi się rzeczywiście wydłubać to, co naprawdę istotne? Któż to osądzi?” - pyta retorycznie.

 

Vladimir Balla będzie gościem przyszłorocznej, siedemnastej już edycji Portu Wrocław. Festiwal rozpocznie się 20 kwietnia 2012 roku i potrwa trzy dni. Poza słowackim pisarzem swoją obecność na literackiej imprezie potwierdził Andrij Bondar - jego „Historie ważne i nieważne” ukazały się niedawno nakładem Biura Literackiego.

 

Więcej o „Świadku” w Poezjem.pl >>>

http://www.poezjem.pl/pl/open/catalog/on/product/id/113864

 

Przeczytaj rozmowę z Ballą w Przystani! >>>

http://biuroliterackie.pl/przystan/czytaj.php?site=200&co=txt_3786


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 25 grudnia 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca