Literatura

10. wyróżnienie dla książki z Biura

Związany od 1997 roku z Biurem Literackim Andrzej Sosnowski został wyróżniony przez kapitułę Nagrody Literackiej Gdynia specjalnym laurem. Wyróżnienie zostało odebrane przez autora 18 czerwca podczas gali wieńczącej Dni Nagrody Literackiej Gdynia Literaturomanie 2011.

 

„Nagroda Osobna powstała z poczucia, że wartościowa literatura nie daje się przewidzieć i nie chce się zmieścić w gatunkach i definicjach, że istnieją autorzy niepochwytni i nieustawni, przychodzący nie wiadomo skąd i przekraczający miary swego czasu” - wyjaśnia prof. Piotr Śliwiński, przewodniczący Kapituły Nagrody Literackiej Gdynia.

 

„Wreszcie, że wybitność rozciąga się często poza konkretny utwór, ukazuje się i rozgrywa w całej, narastającej twórczości, która jest jak jedno niepodzielne, pulsujące ciało. Nie jest to nagroda za tzw. całokształt, lecz raczej za to, co pozostaje kształtem nieznanym, co stanowi wyzwanie dla czytelników i zdaje się obietnicą wielu nowych, intrygujących odczytań”.

 

W sześcioletniej historii literackiej Gdyni specjalną Nagrodę Osobną wręczono dwukrotnie. W obu przypadkach wyróżnienie trafiło do autorek piszących prozę. W 2007 roku nagrodę otrzymała Magdalena Tulli, a trzy lata później Małgorzata Szejnert. Obie pisarki otrzymały nagrody pieniężne w wysokości 10 000 zł.

 

Andrzej Sosnowski był już dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia. W 2006 roku za tom „Gdzie koniec tęczy nie dotyka ziemi” i w 2008 roku za zbiór szkiców „Najryzykowniej”. Bezpośrednim pretekstem do przyznania Nagrody był wydany w ubiegłym roku zbiór „poems”.

 

W Biurze Literackim ukazało się już dwanaście książek Andrzeja Sosnowskiego oraz trzy przekładowe i płyta nagrana z zespołem Chain Smokers. W latach 90. autor był najczęściej wyróżnianym polskim poetą. W 2008 roku otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius za tom „Po tęczy”.

 

Wyróżnienie dla Andrzeja Sosnowskiego to dziesiąta literacka nagroda dla autora związanego z Biurem w ostatnim czasie. Wcześniej Nagrodą Literacką Gdynia wyróżnieni zostali Wojciech Bonowicz (2007) i Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki (2009; w tym samym roku otrzymał także Nagrodę Literacką Nike). 

 

Autorzy i książki z Biura Literackiego otrzymywali także - sześciokrotnie - Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius. Poza Andrzejem Sosnowskim wśród laureatów znaleźli się Julia Szychowiak  i Tadeusz Różewicz (2008), Krystyna Miłobędzka (2009), Piotr Sommer (2010) oraz Bohdan Zadura (2011). 

 

 

Książki Andrzeja Sosnowskiego w Poezjem.pl  >>>

http://www.poezjem.pl/pl/open/catalog/on/brand/sub/show/id/70516

 

Zobacz listę nagród i wyróżnień Biura Literackiego  >>>

http://biuroliterackie.pl/biuro/biuro.php?site=220


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 27 grudnia 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca