Literatura

Ivana Sajko - „Rio Bar”

Premiera 13 lipca

Monologi trzech kobiet, które, być może, spotykają się w barze w pewnejnadmorskiej miejscowości. Trzy opowieści przeplatają się i uzupełniają. Jedna z bohaterek mówi o walkach Chorwatów w 1995 roku, pozostałe o trudnych warunkach powojennego życia. Ich wypowiedzi składają się na obraz wojny widzianej oczami kobiet. Wojny, która nie jest konfliktem idei, zderzeniem nacjonalizmów czy walką o wolność - miejsce ideologii zajmują tu konkrety. Wojna burzy bezpieczny porządek codzienności, pokój nie przywraca tego porządku. Kobiety czują się oszukane i zdradzone, odarte ze złudzeń i pozbawione nadziei. Są wściekłe i pełne bólu. Ivana Sajkopozwala im ten ból wykrzyczeć.
Monologi zostały opatrzone przypisami - cytatami z artykułów prasowych, urzędowych dokumentów i aktów oskarżenia, wskazujących prawdziwe osoby, daty i miejsca. W tej książce język fikcji przenika się z językiem faktów, czyniąc ją tym bardziej gorzką i oskarżycielską.

 

Pisanie jest dla mnie terytorium gniewu terytorium walki, w której nieustannie usiłuję wymknąć się modelom i przymusom, nie tylko poprzez to, co piszę, ale i jak piszę.
Ivana Sajko

 

Rio bar jest powieścią polifoniczną, w której trzy głosy opowiadają o gnijącej, stęchłej ikebanie drażliwych punktów, oznak deformacji i anomalii wojny w Chorwacji, a także czasu po wojnie. Zbrodnie wojenne po obu stronach, panoszenie się bezkarnych kryminalistów, ksenofobia, krach gospodarki, brak perspektyw, mafijne porachunki, ponure losy uchodźców i ludzi zaginionych - to tylko niektóre z tematów, które porusza Ivana Sajko.
Božidar Alajbegović, audycja „Bibliovizor", III Program Radia Chorwackiego


Z recenzji Kobiety-bomby:

Polityka nie jest ważna. To właściwie nieistotne, w jakim kraju żyjemy i kto nim rządzi. Ivana Sajko mówi, że istotniejsza jest nienawiść, która wystarczy, by przekroczyć wszelkie granice i popchnąć ludzi w stronę autodestrukcji i masowej zagłady.
„The Age"

 

Chorwacka autorka tworzy wielki monolog brzmiący jak litania, w którym opowieść Europejki uzupełniona zostaje przez wyimaginowaną, empatyczną historię kobiety-kamikadze tuż przed samobójczym zamachem. Poprzez zderzenie tych dwóch, pozornie odległych rzeczywistości Ivana Sajko pyta o przyczyny przepaści między tym, co prywatne, osobiste, głęboko intymne, a światem narzuconych reguł i wspólnotowych kodeksów. To krzyk rozpaczy w imię kobiecego doświadczenia, dławionego nie tylko przez fundamentalistyczne restrykcje, ale przez równie opresywny medialny spektakl współczesnej kultury.
ze strony Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie

 

 

 

 


Rio Bar, Ivana Sajko

kategoria:                  literatura piękna

seria:                          z miotłą

gatunek:                     powieść

data premiery:           13.07.2011

wydawnictwo:            W.A.B.

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 28 grudnia 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca