Literatura

Mario Vargas Llosa odwiedzi Polskę

Mario Vargas Llosa, zeszłoroczny laureat literackiej Nagrody Nobla, przyjedzie w październiku do Polski w związku z wydaniem swojej najnowszej książki "Marzenie Celta". Pisarz odwiedzi Kraków i Warszawę  - podaje wydawnictwo Znak.  

Peruwiański pisarz będzie gościł w Polsce w dniach 21-22 października, odwiedzi Warszawę i Kraków. Wcześniej - 6 października - do księgarń trafi polski przekład najnowszej, pierwszej napisanej po otrzymaniu literackiego Nobla, książki Llosy zatytułowanej "Marzenie Celta" w tłumaczeniu Marzeny Chrobak.  

"Roger Casement siedzi w celi śmierci. Nie wie, jak skończy się walka o jego życie. W zamknięciu zmaga się z demonami przeszłości. Casement, idealista i charyzmatyczny dyplomata, większość życia spędził w Kongu i Amazonii. To on ujawnił całemu światu okrutną prawdę o bezmyślnych torturach i gwałtach na rdzennych mieszkańcach, jakich dopuszczali się - rzekomo cywilizowani - Europejczycy. Brudny koszmar kolonialnego świata przekracza wszelkie granice wyobraźni. Casement jako jedyny zachował w nim honor i czystość. Ale może to tylko pozory? Przecież jednak skazano go na karę śmierci!
W swojej pierwszej po Nagrodzie Nobla powieści Mario Vargas Llosa dokonuje bezlitosnej wiwisekcji ludzkiej moralności.(...) To, co odkrywa, przeraża i fascynuje" - tak streszcza treść powieści polski wydawca - Znak. 

Również 6 października, także nakładem Znaku, ukaże się wcześniejsza książka Llosy - opowiadanie "Fonsito i księżyc" . 

Zeszłoroczny noblista - peruwiańczyk Mario Vargas Llosa - jest nie tylko jednym z najbardziej znanych pisarzy latynoamerykańskich, ale też dziennikarzem i politykiem. Urodził się 28 marca 1936 roku w Arequipie, w Peru. Jest autorem takich powieści jak "Miasto i psy", "Ciotka Julia i skryba", "Rozmowa w Katedrze" "Pantaleon i wizytantki". Działalność literacka to nie wszystko w życiu Vargasa Llosy, który angażował się też w politykę. W 1987 roku stanął na czele Ruchu Wolność (Movimiento Libertad), ugrupowania opozycyjnego wobec prezydenta Alana Garcii Pereza. W 1990 roku wystartował w wyborach prezydenckich, przegrał jednak z kontrkandydatem Alberto Fujimorim, którego prezydentura miała się okazać jednym z mroczniejszych okresów w najnowszej historii Peru. 

Polityczna porażka Vargasa Llosy wyszła jednak na dobre jego literackiej karierze. W 1981 roku ukazała się "Wojna końca świata" - wielka epopeja historyczna, potem "Historia Alejandra Mayty", "Pochwała macochy", "Zeszyty don Rigoberta", "Święto kozła", "Raj tuż za rogiem", "Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki". Llosa w czasie stanu wojennego w Polsce pikietował ambasadę polską w Limie, a swojemu polskiemu tłumaczowi kupił i wysłał buty, gdy u nas w kraju były one na kartki. (PAP)


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 21 lutego 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca