Literatura

Gazeta KP na Europejski Kongres Kultury

Ukazał się drugi numer „Kuriera Kultura" - gazety przygotowanej przez zespół Krytyki Politycznej w związku z Europejskim Kongresem Kultury. Wśród autorów m.in.: JoannaBator, Krzysztof Materna, Chantal Mouffe, Maciej Nowak, Agnieszka Odorowicz, Gayatri Spivak, Peter Sloterdijk, Beata Stasińska, Charles Taylor, Gianni Vattimo, Wojtek Ziemilski, Slavoj Žižek

Czytaj Kurier Kultura 2 online
--

Sławomir Sierakowski:

Niedawnym kongresom zawdzięczamy parytety i podpisaną przez premiera deklarację wydawania 1 procenta budżetowych pieniędzy na kulturę. Na Europejskim Kongresie Kultury rozsądnie postanowiono nic nie uchwalać ani nie podpisywać. Kar za nietrzymanie się umów i tak się nikt nie obawiał, ale zawsze to mniej wstydu później.

Z prahistorii polskiej kongresomanii w pierwszej kolejności przypomina się okryty złą sławą Światowy Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju z 1948 roku, który miał potwierdzić związek Wrocławia z Polską, a przedstawicieli kultury z linią partii. Tegoroczny Europejski Kongres Kultury ma potwierdzić związek Wrocławia i całej Polski z Europą, a ludzi kultury… No właśnie, czy ludzie kultury mają być znowu z czymś wiązani? Uwiedzenie i zaprzęgnięcie do walki w służbie rządzącej partii raczej wybitnym intelektualistom nie grozi. A podyskutować o relacjach między kulturą i polityką zaproszeni na kongres ludzie kultury na pewno nie zapomną. 

Na wszelki wypadek jednak przygotowaliśmy w środowisku „Krytyki Politycznej” serię wydarzeń i wydawnictw, żeby być pewnym, że kilka krytycznych tematów nas nie ominie. Rozmowę o kulturze na europejskim poziomie, czyli z akcentem na wątki postkolonialne, postreligijne, postpolityczne i postoświeceniowe zagwarantują nam goście kongresu: Gayatri Chakravorty Spivak, Gianni Vattimo, Chantal Mouffe, Peter Sloterdijk. Zaś krajowi artyści i intelektualiści występujący obok gości zzagranicy w naszej wrocławskiej lotnej świetlicy „House of Change” przekonają was, że czas już aby polski post także stał się post.  

 —  

W rozmowie na temat Europejskiego Kongresu Kultury Beata Chmiel, wicedyrektorka Muzeum Narodowego, i Agnieszka Odorowicz, dyrektorka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowejprzedstawiają własną, alternatywną propozycję programu kongresu i pytają, dlaczego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie chciało się pochwalić podczas Kongresu Paktem dla kultury, który niedawno podpisał polski rząd:  

Agnieszka Odorowicz: Jak na wydarzenie, które ma kosztować grubo ponad 10 milionów złotych, propozycja tematów i zestawienie debat rozczarowuje. Trudno wskazać cele Kongresu, które byłyby aktualne i zbieżne z codziennym interesem środowiska kultury w Polsce.
Kongres wygląda raczej na prezentację dorobku polskiej kultury z ambicją wypromowania kilku polskich artystów.

Beata Chmiel: Jaki cel postawili sobie organizatorzy? Czy ma to być zjazd intelektualistów, nawiązujący do wrocławskiego kongresu z lat 40., z ambicją dyskusji Wschodu z Zachodem? Tam Picasso, tu Bałka. Wtedy György Lucas, teraz Zygmunt Bauman. Ale taki podział jest anachroniczny.

W „Kurierze Kultura” nr 2 publikujemy również ankietę „Czym powinno się zajmować Europejskie Ministerstwo Kultury, gdyby powstało”, odpowiadają: Joanna Bator, IzabellaCywińska, Krzysztof Czyżewski, Artur Liebhart, Maciej Nowak, Krzysztof Materna, Agnieszka Odorowicz, Beata Stasińska, Joanna Wowrzeczka.

Edwin Bendyk zastanawia się, jak powinna wyglądać europejska polityka kulturalna. Sławomir Sierakowski rozmawia z filozofem Charlesem Taylorem – o tym, jak obronić liberalną demokrację i czy w ogóle warto, Jaś Kapela z Wojtkiem Ziemilskim – o jego spektaklu „Mała narracja”, IPN-ie i historii, która zawsze jest nieprzyzwoita, a Witold Mrozekz Rafałem Urbackim – o jego spektaklu tanecznym „Mt 9,7” i tym, dlaczego jako niepełnosprawny nie odnalazł się w Kościele.

A także fragmenty książek, których premiery będą miały miejsce podczas Kongresu w ramach projektu House of ChangeKryształowy pałac Petera Sloterdijka, Carl Schmitt.Wyzwanie polityczności pod redakcją Chantal Mouffeautobiografia Gianniego Vattimo,Strategie postkolonialne, czyli zbiór rozmów z Gayatri Spivak.  

Gazeta dostępna bezpłatnie podczas Europejskiego Kongresu Kultury i w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat 

Krytyka Polityczna we Wrocławiu: 8-11 września, House of Change

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 21 lutego 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca