Literatura

Urszula Kozioł: „Fuga (1955-2010)”

Do księgarń trafiły wydane przez Biuro Literackie wiersze zebrane Urszuli Kozioł. W obszernym tomie „Fuga (1955-2010)” znalazły się utwory ze wszystkich opublikowanych dotychczas książek wrocławskiej poetki, doskonale ukazując przemiany jej twórczości od debiutanckiego arkusza „Gumowe klocki” po ubiegłoroczne „Horrendum”.

Według Jacka Łukasiewicza stały elementem literackiej praktyki Kozioł stanowi „przemyślna strategia nawiązań i odrzuceń”. Sama poetka w szkicu „To słowo” podkreśla: „Słowo wiersza jest formą obecności, zniesieniem dystansu między dalą a pobliżem, między teraz i wtedy, między kiedyś i dziś”.

 

Krytycy zwracają uwagę na znaczenie rytmu w tej liryce. Jak pisze Łukasiewicz, bywa on „wykładnikiem światopoglądu poetyckiego”. Wyraża melancholię lub niepokój - uczucia oddane przez autorkę m.in. w wierszu „Horrendum albo traktat o puchu dmuchawca”: „na dobrą sprawę nic/ nie rozumiem nic/ z tego co tak na pozór proste”.

 

W utworach Kozioł łatwo także dostrzec rozdarcie między zachwytem nad istnieniem a poczuciem przemijania. W przywoływanym wcześniej szkicu autorka pisała o tej sprzeczności: „Nasza egzystencja rozpięta jest między pamięcią a zapomnieniem”. Ważne są zatem momenty refleksji, czyli „puste chwile”, w których dusza może „zagłębić się w sobie” („[puste chwile]”).

 

W utworze „Z wizytą” poszukuje prawdy o sobie („gdzie ja jestem / gdzie się podziewam”), ale za równie istotne uznaje dążenie do komunikacji z odbiorcą. Poetka wyznaje wprost: „Teraz nie chcę nikogo zadziwiać, chcę się porozumiewać i właśnie to okazuje się takie trudne, niesamowicie trudne”.

 

O akcie twórczym autorka mówi: „Powstający wiersz niekiedy zaskakuje mnie, jak gdybym to nie ja go pisała. (…) Notując posłusznie, czuję wtedy obecność jakiegoś współautora imaginacyjnego”. Ironicznie i z dystansem odnosi się do wielkich literackich ambicji: „to niewybaczalne żeby w ciągu życia / ani razu nie napisać Don Kichota” („Znowu nie napisałam”).

 

Urszula Kozioł jest autorką wielu tomów poetyckich (m.in. „W rytmie korzeni”, „Lista obecności”, „W płynnym stanie”, „Supliki”, „Przelotem”, „Horrendum”). Publikuje również prozę (powieść „Ptaki dla myśli”, zbiór opowiadań „Noli me tangere”), dramaty (m.in. „Kobieta niezależna”, „Trzy Światy”, „Magiczne imię”) i felietony (wybory: „Z poczekalni”, „Osobnego sny i przypowieści”).

 

Za swoją twórczość Urszula Kozioł otrzymała liczne wyróżnienia, m.in. Nagrodę Fundacji im. Kościelskich i Literacką Nagrodę Polskiego PEN-Clubu. Jej tomy, „Supliki” (2006) i „Przelotem” (2008), były nominowane do Literackiej Nagrody Nike. W tym roku poetka została uhonorowana Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius za całokształt pracy twórczej.

 

22 września, w dniu oficjalnej premiery książki, Urszula Kozioł będzie gościem pierwszego z zaplanowanych na ten sezon spotkań w ramach cyklu „Port Literacki po godzinach”. Początek spotkania we wrocławskiej siedzibie Biura Literackiego (Rynek, Przejście Garncarskie 2) o godz. 18.

 

W kwietniu przyszłego roku Urszula Kozioł będzie jednym z gości siedemnastej edycji Portu Literackiego Wrocław. Podczas festiwalu weźmie udział w specjalnym wieczorze z udziałem dwóch innych wrocławskich poetów - Jacka Łukasiewicza i Janusza Stycznia.

 

Przeczytaj wiersze Urszuli Kozioł w Przystani! >>>

http://biuroliterackie.pl/przystan/czytaj.php?site=100&co=txt_3850


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 2 marca 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca