Literatura

Emancypantki, arystokratki, gospodynie domowe

— zapomniane pisarki na Śląsku

organizator: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
miejsce: Spodek, sala nr 2
termin: sobota, 22.10.2011r. godz. 14.00


Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza na zorganizowane w ramach Targów Książki w Katowicach spotkanie pt. Arystokratki, emancypantki i gospodynie domowe - zapomniane pisarki na Śląsku.


Na spotkaniu przedstawimy portrety mało znanych pisarek śląskich i ze Śląskiem związanych, kobiety nieznane dotychczas szerszej publiczności, które tworzyły do pocz. XX w. Cześć z nich urodziła się na Śląsku, a część mieszkała tu i tworzyła. Często pochodziły z arystokratycznych rodów, inne wdarły się to świata nauki, zdominowanego wówczas przez mężczyzn, a jeszcze inne - gospodynie domowe tworzyły w czasie wolnym od codziennych obowiązków. 

Z tej okazji zostanie przygotowana również niewielka wystawa planszowa prezentująca sylwetki zapomnianych kobiet związanych z literaturą na Śląsku.

Maria Cunitz - wybitna astronom, poliglotka, matematyczka, malarka, pisarka i kompozytorka XVII wieku, urodzona w Świdnicy - jej imieniem nazwano jeden z kraterów na Wenus.

Hrabina Valeska von Bethusy-Huc - niepokorna hrabina. Dzisiaj zapomniana, niegdyś niezwykle popularna, pisarka niemiecka ze Śląska. Napisała w latach 1885-1915 kilkadziesiąt powieści, opowiadań i dokumentalnych szkiców.

Elżbieta Grabowska - poetka, pisarka, folklorystka oraz katolicka działaczka społeczna.

Leonie Ossowski podejmowała w swojej twórczości problemy stosunków polsko-niemieckich i tęsknotę za „krajem lat dziecinnych". 

Kate Steinitz - artystka, malarka, dziennikarka i poliglotka. Zajmowała się fotografią i prowadziła wydawnictwo. Zafascynowana postacią Leonarda da Vinci, stworzyła na temat tej postaci katalog, który jest cennym źródłem do dziś. 

Maria Radziejewska (1875-1911) - niespodziewana miłość Henryka Sienkiewicza, „czwarta Maria" w jego życiu. Na początku XX wieku pracowała w wydawnictwie „Katolik" w Bytomiu.

Else Croner (1878-1940) - pisarka, pedagog, emancypantka. Zajmowała się szczególnie wychowaniem i psychologią dziewcząt, czyli jak pisała „młodzieży żeńskiej". Przewidywała wzrastanie roli kobiet w życiu publicznym i w związku z tym postulowała nowe podejście wychowawcze.

Julia Woykowska (1816-1851) - poznańska George Sand. Uchodzi za pierwszą emancypantkę: piękną, intrygującą, odważną, niezależną. Z jej fascynacji folklorem Kudowy powstały dwa tomy wspomnień.

Hertha Pohl (właściwie: Hermine Pohl) pisarka ludzi ubogich i osamotnionych.

Meta Janitzek - najpopularniejsza pisarka wśród gospodyń domowych na początku XX wieku.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 29 marca 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca