Literatura

Klas Östergrena w wydawnictwie DodoEditor

GENTELMANI

 

Jest wiosna 1979 roku. Klas Östergren w ciemnym pokoju o zasłoniętych oknach spisuje historię braci Morgan, z którymi przypadkiem zetknął go los: Henry’ego, boksera, dżentelmena, sybaryty i marzyciela, i Leo, udręczonego życiem poety, idealisty i alkoholika. Wielkie i puste mieszkanie przy Hornsgatan jeszcze nie tak dawno tętniło życiem. Teraz znerwicowany pisarz jest jedynym jego lokatorem, a drzwi wejściowe zabarykadowane są szafą.


Na sześciuset stronach narrator powieści opisuje, co wydarzyło się w ciągu roku, jaki spędził w mieszkaniu Morganów. Odnotowuje zdarzenia, których był świadkiem, i te, które zostały mu opowiedziane, kreśląc portrety dwu mężczyzn, którzy bezpowrotnie zmienili jego życie.


Barwny język, żywe portrety bohaterów i realia powojennego Sztokholmu składają się na niezwykle wciągającą fabułę. Styl osadzonej w miejskich realiach powieści sensacyjnej momentami przypomina prozę Chandlera i Tyrmanda.


Gentlemani, opublikowani w Szwecji w 1980 r., zebrali doskonałe recenzje. Książka ta jest uważana za jedno z ważniejszych szwedzkich dzieł literackich ostatnich 30 lat.

 

Östergren podsuwa kawał fantastycznej prozy. Jest tu tyle szaleństwa, rozmachu, nieokiełznanej – wydawałoby się – spontaniczności, a sama tragedia zbyt łagodnie przechodzi w komedię, że, doprawdy, trudno traktować tego pisarza całkiem serio. Z drugiej jednak strony – inne wyjście nie wchodzi w grę.
Marcin Wilk, Dziennik Polski

 

Mężczyźni (chłopcy?), pracownicy kultury w wygrzanych kombinezonach, oczytane obieżyświaty, dandysi i filateliści zbierają się u Östergrena by dodawać sobie otuchy w poszukiwaniu siebie – samych, nawzajem, wiedzy, tajemnic i skarbów. (…) Kto odważy się pójść tędy, którędy poszli Gentlemani?
Anna Marchewka, Lampa

 

 

Tytuł: Gentlemani

Autor: Klas Östergren

Tytuł oryginału: Gentlemen

Tłumaczenie: Anna Topczewska

Seria wydawnicza: Dreszczyk kulturalny

Data wydania: 2010

Liczba stron: 502

 

 

 

***

 

 

 

GANGSTERZY

 

 

Powieść Gentlemani z roku 1980 była przełomem w karierze Klasa Östergrena. Jego nowa książka, Gangsterzy, rozpoczyna się w momencie, w którym skończyli się Gentlemani. Klucząc i zaskakując, opowiada o samooszukiwaniu, które jednoczy i rozdziela dwie osoby, o brzemiennym w skutki spotkaniu w Wiedniu i miejscu znajdującym się w cieniu radiowym, z dala od sieci 3G i przewodów elektrycznych, o nielegalnym handlu bronią i o róży zwanej kwiatem zła.

 

Fabuła prowadzi nas od końca lat 70. aż do czasów współczesnych, do rzeczywistości panującej dwadzieścia pięć lat później, kiedy patrzący z dystansu narrator dostrzega, co się tak naprawdę wydarzyło. W ten sposób dopełniają się dwie historie o niemożliwych ludziach, niemożliwej miłości i niemożliwej prawdzie.

 

Klas Östergren otrzymał za swoje pisarstwo Wielką Nagrodę fundacji Samfundet De Nio. Był również nominowany między innymi do nagrody Augustpriset w roku 2005, za Gangsterów — tę genialnie zbudowaną powieść.

 

Książka Gentlemani, powieść – maszynopis narratora, została wydana w awangardowej formie: pozorny brak okładki oraz grzbietu ułatwia zagłębienie w mroczny świat  opisywany przez pamiętnikarza Östergrena. Tom drugi Gangsterzy - maszynopis ukrywany przez narratora, jest wydany w podobnej konwencji.

 

 

Tytuł: Gangsterzy

Autor: Klas Östergren

Tytuł oryginału: Gangsters

Tłumaczenie: Maria Murawska

Seria wydawnicza: Dreszczyk kulturalny

Data wydania: 2011

Liczba stron: 430

 

 

 

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 16 kwietnia 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca