Literatura

Krystyna Miłobędzka: „12 wierszy w kolorze”

W marcu przyszłego roku nakładem Biura Literackiego ukaże się bardzo nietypowa publikacja Krystyny Miłobędzkiej, zwiastująca obchody 80-lecia poetki i szereg wydarzeń związanych z jubileuszem. Autorce „Imiesłowów” będzie poświęcony niemal cały pierwszy dzień festiwalu Port Literacki 2012.

 

„12 wierszy w kolorze” to niezwykła w pomyśle i projekcie publikacja. Nie jest książką, ale zbiorem kartek, ułożonych i zamkniętych w tekturowym pudełku. „To świadectwo poetyckiego minimalizmu i poetyckiej wielkości. Zestaw napisanych 'bardzo blisko siebie' tekstów, które powstały w 2009 roku, po opublikowaniu tomu 'gubione'” - wyjaśnia Jarosław Borowiec, odpowiedzialny za przygotowanie wydawnictwa.

 

„Są to zapisy, w których Krystyna Miłobędzka mówi o świecie i doświadczeniu życia, sprowadzając swoją opowieść zaledwie do kilku 'potrzebnych słów'” - dodaje. Autorem projektu „12 wierszy w kolorze”, który zostanie zrealizowany w ręcznej introligatorni, jest Ryszard Bienert, poznański grafik, specjalizujący się w typografii książek i albumów o sztuce, laureat m.in. prestiżowych nagród European Design Awards w 2009 i 2010 roku.

 

Krystyna Miłobędzka (1932), poetka, dramaturg, żona zmarłego w 2010 roku Andrzeja Falkiewicza, jest laureatką nagród m.in. im. Barbary Sadowskiej (1992), Fundacji Kultury (1993), Czterech Kolumn za całokształt twórczości (2003) oraz Nagrody Poetyckiej Silesius (2009) za wydany przez BL tom „gubione”. W 2005 roku była nominowana do nagrody Nike.

 

Od wielu lat uchodzi za jedną z najważniejszych współczesnych polskich poetek. „Do wierszy Krystyny Miłobędzkiej trzeba podchodzić z otwartym umysłem. Najlepiej nie skażonym żadnymi -izmami, post czy pre, bo tylko wtedy ujawni się to, co w nich jest najpiękniejsze: bezpośredni przekaz z umysłu do umysłu. Miłobędzka jest Buddą” - pisał Edward Pasewicz.

 

W przyszłym roku Krystyna Miłobędzka skończy 80 lat. Obchody jubileuszu poetki będą jedną z głównych części programu siedemnastej edycji odbywającego się we Wrocławiu Portu Literackiego. Niemal cały pierwszy dzień festiwalu zostanie poświęcony „Królowej Krystynie”.

 

To wtedy swoją premierę będzie miała sztuka teatralna Miłobędzkiej „Głosy”, przeniesiona na scenę przez aktorów Wrocławskiego Teatru Lalek. Wtedy też bywalcy festiwalu będą mieli okazję po raz pierwszy zobaczyć dokument „Królowa Krystyna” oraz najlepsze filmy nadesłane na konkurs „Nakręć wiersz Krystyny Miłobędzkiej”.

 

Tego samego dnia będzie miało miejsce czytanie ze wspomnianego wcześniej tomu „Wiersze w kolorze” z udziałem Krystyny Miłobędzkiej oraz debata wokół książki „Dwie rozmowy”, zawierającej dwa eseje: Tymoteusza Karpowicza i Andrzeja Falkiewicza, szkic Karpowicza o Krystynie Miłobędzkiej „Metafora otwarta”, a także wybraną część korespondencji Karpowicza z Miłobędzką i Falkiewiczem oraz liczne zdjęcia i faksymile rękopisów.

 

Krystyna Miłobędzka jest związana z Biurem Literackim od 2000 roku. Dotychczas wrocławska oficyna wydała jej książki: „wszystkowiersze”, „Przesuwanka”, „Po krzyku”, „Zbierane”, „gubione”, „zbierane, gubione”, „W widnokręgu Odmieńca” oraz „znikam, jestem”. Nakładem BL ukazało się też „szare światło” Jarosława Borowca z rozmowami z Krystyną Miłobędzką i Andrzejem Falkiewiczem.

 

Przeczytaj utwór zapowiadający „12 wierszy w kolorze” w Przystani! >>>

http://biuroliterackie.pl/przystan/czytaj.php?site=200&co=txt_3945

 

Więcej o książce „Dwie rozmowy” >>>

http://biuroliterackie.pl/biuro/biuro?site=1B0&news_ID=2011-10-25

 

Więcej o konkursie „Nakręć wiersz Krystyny Miłobędzkiej” >>>

http://biuroliterackie.pl/imprezy/imprezy.php?site=a00


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 17 kwietnia 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca