Literatura

Wbrew sobie. Rozmowy z Tadeuszem Różewiczem

„Wbrew sobie. Rozmowy z Tadeuszem Różewiczem” to pierwszy książkowy zbiór wywiadów i rozmów z przyjaciółmi twórcy „Kartoteki”. Premiera tego wyjątkowego tomu jest zwieńczeniem obchodów 90. urodzin jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich poetów, laureata wielu prestiżowych nagród (m.in. PEN Clubu, Nike, Złotego Berła, Silesiusa).

 

Mieszkający od ponad czterdziestu lat we Wrocławiu Różewicz słynie z niechęci do udzielania wywiadów, starannie wybiera rozmówców - i pytania. „Każde z pytań, pogłębione i rozwinięte przeze mnie, mogłoby się stać materiałem na książkę od stu do sześciuset stron. I to właśnie jest obezwładniające” - wyznaje w rozmowie ze Stanisławem Beresiem. Woli komunikować się ze światem za pośrednictwem poezji. „Czytajcie mnie uważnie” - apeluje.

 

Zdarzały mu się jednak odstępstwa od reguły. To właśnie z tych „wyjątków” - rzadkich, niezwykle interesujących wywiadów - zbudowano tom „Wbrew sobie”. W rozmowach z dziennikarzami i przyjaciółmi Różewicz opowiada o ulubionych poetach, o swojej poezji, przytacza anegdoty, żartuje ze swojego wizerunku i odcina się od „gęby” przyprawianej mu przez szkolne podręczniki.

 

„Krytyka chce raz ze mnie zrobić dramaturga, kiedy indziej poetę lub prozaika. A ja jestem po prostu pisarzem, który uprawia różne gatunki” - mówi w jednym z wywiadów. W innym odpowiada na pytanie, czym jest dla niego pisanie: „Znaczy ono dla mnie wiele, bardzo wiele. Dlatego piszę coraz mniej”.

 

Wywiady i rozmowy składające się na zredagowany przez Jana Stolarczyka tom „Wbrew sobie” zostały ułożone chronologicznie, zestaw obejmuje teksty krajowe oraz zagraniczne, które w przekładzie ukazały się na łamach polskich czasopism. Całość to blisko pięciusetstronicowa księga, stanowiąca wielowymiarową kartotekę autoświadomości pisarza.

 

Tom kończy pięć rozmów Tadeusza Różewicza z Czesławem Miłoszem, animowanych przez Renatę Gorczyńską. Obu poetów łączył szczególny w polskiej literaturze związek przyjaźni i dystansu. Choć spotkali się tylko kilka razy - czasami pisali do siebie - przez blisko sześćdziesiąt lat byli dla siebie punktami odniesienia.

 

To właśnie niepublikowane dotąd w całości zapisy rozmów autorów, których twórczość zdominowała nie tylko 2011 rok w polskiej literaturze, wydają się być dla badaczy dzieł obu pisarzy najbardziej atrakcyjnym fragmentem książki i wspaniałym zamknięciem obchodów Roku Miłosza i Roku Różewicza.

 

Biuro Literackie opublikowało dotychczas sześć książek autora: „naukę chodzenia”, „Kup kota w worku (work in progress)”, „Wycieczkę do muzeum”, „Maragines, ale...”, „Kartotekę: Reprint” i „Historię pięciu wierszy”. W tym roku ukazało się także „Dorzecze Różewicza”, wybór wierszy poety, omawianych i interpretowanych przez innych autorów, poszerzony o film dokumentalny Artura Burszty i Jolanty Kowalskiej pod tym samym tytułem.

 

Przeczytaj fragmenty książki „Wbrew sobie. Rozmowy z Tadeuszem Różewiczem” w Przystani! >>>
http://biuroliterackie.pl/przystan/czytaj.php?site=200&co=txt_3964


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 24 kwietnia 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca