Literatura

Marcin Rutkiewicz, Tomasz Sikorski - Graffiti w Polsce 1940-2010

Wrocław, Galeria Entropia 2.12.2011 godz.18.00.

Marcin Rutkiewicz, Tomasz Sikorski
GRAFFITI W POLSCE 1940-2010

spotkanie autorskie | promocja książki | pokazy
2.12.2011 godz. 18:00 | piątek
wstęp wolny  

 

Graffiti w Polsce 1940–2010 to pasjonująca podróż przez 70 lat historii ulicznej twórczości w naszym kraju, od antyhitlerowskich haseł malowanych na murach w czasie II wojny światowej, przez gwałtowny rozwój gatunku, związany z aktywnością artystyczną i polityczną w latach 80., aż po graffiti o korzeniach amerykańskich i twórczość street artową pierwszej dekady XXI w. Album zawiera unikatowy materiał zdjęciowy, przybliża sylwetki najciekawszych polskich twórców nurtu balansującego między spontaniczną, często nielegalną obecnością w przestrzeni publicznej a działalnością prowadzoną z dużym rozmachem, pod patronatem muzeów i galerii sztuki. Ogromna różnorodność i żywotność zjawiska sprawia, że jest to temat niezwykle emocjonujący, świeży i budzący coraz większe zainteresowanie.

Publikacja pod redakcją Tomasza Sikorskiego i Marcina Rutkiewicza
27 na 21 cm, 272 strony, blisko 500 zdjęć, oprawa twarda
Wydawnictwo Carta Blanca (Grupa PWN)


__________________________________________

W książce znajduje się obszerna dokumentacja działań artystów wrocławskich.
Zaproszeni na spotkanie artyści: Sławek Czajkowski, Jacek Czapczyński, Waldemar Fydrych, Marcin Harlender, Jacek Jankowski, Bożena i Paweł Jarodzcy, Jacek Alexander Sikora, Krzysztof Skarbek, Tomasz Stępień.

Na spotkaniu m.in. zostanie zaprezentowany film z wystawy "Sztuka Szablo_nowa", real. Alicja i Mariusz Jodkowie, 16 mm, 1989 r.

artyści m.in.: Marek Czechowski, Jacek Jankowski, Andrzej Jarodzki, Paweł Jarodzki, Janusz Klekot, Robert Krotla, Krzysztof Skarbek, Galeria-nieGaleria /Jacek Czapczyński, Jacek Alexander Sikora, Elżbieta Dyda /
kuratorki: Elżbieta Dyda, Iwona Rosiak
Wrocław-Szczecin 1989


_________________________________________

Tomasz Sikorski (ur. w 1953 r. w Warszawie)
Artysta intermedialny, profesor w Uniwerytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, prowadził m.in. Pracownię Dziekanka, interdyscyplinarny ośrodek artystyczno-edukacyjny ASP i AM w Warszawie (1979-87), pracownię Intermediów na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego (1992-2003). W latach 80. wykładał gościnnie w uczelniach artystycznych w USA. Jeden z pionierów polskiego graffiti (1985). Autor około 150 wystaw i pokazów indywidualnych. Wydał książkę „Dzieło sztuki jako koan” (2009). Mieszka w Warszawie i w Górach Izerskich

 

Marcin Rutkiewicz (ur. w 1966 r. w Warszawie)
Współautor (wraz z Elżbietą Dymną) albumów zdjęć Polski Outdoor i Polski Street Art, współzałożyciel stowarzyszenia MiastoMojeAwNim.pL, dążącego do rozwiązania problemu inwazji reklam w przestrzeni publicznej, fundator i prezes Fundacji Sztuki Zewnętrznej, dokumentującej i promującej obecność sztuki w przestrzeni publicznej. Entuzjasta polskiego street artu, kurator i twórca galerii Projekt 40/40. Uważa się również za zaginionego ojczyma polskiego clubbingu.
 

 

Galeria ENTROPIA

Wrocław ul.Rzeźnicza 4
www.entropia.art.pl
71 3444 634


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 24 kwietnia 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca