Literatura

Książka za kraty

Niepotrzebne książki nie muszą trafić na makulaturę. Można przekazać je więźniom. Akcja czytelnicza "Książka za kraty" rusza po raz trzeci.

Za kratami rawickiego wiezienia siedzą więźniowie, którzy uczą się czytać i pisać. Chcą w przyszłości zdać maturę, mimo że dziś są wtórnymi analfabetami. Za murami mają bibliotekę. Jej zbiory to w większości lektury sprzed 50 lat. Na półkach leżą broszury propagandowe, podręczniki do niekompletnych lekcji historii, książki z przedawnionymi newsami z dziedziny fizyki, chemii, biologii. Więźniowie nie chcą tracić kontaktu ze światem. Książka to dla nich jedna z takich szans. 

 

Przejrzyjcie szafy i półki. Sprawdźcie biblioteczki, magazyny i piwnice. Na pewno znajdziecie w nich książki, które przeczytaliście kilka razy, uznaliście za niepotrzebne, nieprzydatne i nieaktualne dla siebie. Wiem, ile książek można zgromadzić za życia i nigdy do nich nie powrócić. Więźniowie chcą czytać to, co wszyscy: książki fabularne, hity wydawnicze, podręczniki do współczesnej historii, komiksy, dobre gazety, książki do nauki języków obcych. Otwórzcie szafy w swoim domu, dzięki temu ktoś po drugiej stronie muru otworzy swoją głowę.

 

W trzeciej edycji ogólnopolskiej akcji świątecznej zbieramy także multimedia: audiobooki, płyty CD, DVD. Dwie poprzednie akcje pozwoliły nam zebrać sześćset nowości (2006 rok) i tysiąc nowości (2010) książkowych.

 

Akcję wsparli, m.in. Galeria Narodowa Zachęta, Centrum Sztuki Współczesnej, Wydawnictwo Zielone Brygady, Lampa i Iskra Boża, RED – akcja, Rita Baum, pisarka Izabela Filipiak, publicystka Agnieszka Graff, redakcja Gazety Wyborczej. Pisali o nas, m.in. Onet.pl, Wp.pl, Gazeta Wyborcza, Świat Obrazu.pl, Przegląd Anarchistyczny, Obywatel.

 

Pytania o przebieg akcji i adres Zakładu Karnego - pomysłodawczyni i koordynatorka: Agnieszka Kłos, agniusza@gmail.com

Patronat medialny:
Wywrota


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 26 kwietnia 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca