Literatura

„Zmartwychwstanie ptaszka” Zadury

Dwa lata po ukazaniu się „Nocnego życia” (2010), nagrodzonego w kategorii książka roku Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius, Bohdan Zadura i Biuro Literackie zapowiadają na maj premierowy tom wierszy „Zmartwychwstanie ptaszka”. To jubileuszowa, dwudziesta piąta książka autora we wrocławskim wydawnictwie.

 

„Poeta z jajami”, jak określił autora Stanisław Bereś, dla wielu młodych twórców jest dziś mistrzem i nauczycielem. Jego wiersze nie tylko „zapisują” współczesność, ale również wpływają na kształt dzisiejszej polskiej liryki. To właśnie Zadurze i Piotrowi Sommerowi przypisuje się ukształtowanie „nowej dykcji poetyckiej”.

 

„Z jednej strony mamy do czynienia z poetą, który jest wyczulony na drgania współczesności, poszukującym inspiracji poza granicami swojego języka (także dosłownie), a z drugiej strony z autorem świadomie igrającym ze swoją przez lata wypracowaną literackością” - napisał w „Dwutygodniku” o twórczości Zadury Karol Francuzik.

 

Bohdan Zadura (ur. 1945) - poeta, prozaik, tłumacz z języków: angielskiego, rosyjskiego, ukraińskiego i węgierskiego, krytyk literacki, redaktor naczelny „Twórczości”, stały współpracownik „Literatury na Świecie” i „Akcentu” - jest laureatem licznych nagród literackich w tym: im. Stanisława Piętaka, im. Józefa Czechowicza, Nagrody Silesius.

Ostatnią pozycją autora w Biurze Literackim był wydany we wrześniu 2011 roku „Klasyk na luzie” - zbiór publikowanych rozmów z autorem, opatrzonych komentarzami przez jego rozmówców. To książka, w której „sam Bohdan zamienia się w smaczne, pożywne danie, przygotowane przez wielu jego kolegów”, jak napisał Andrij Bondar.

 

Podczas rozpoczynającego się 20 kwietnia 17. Portu Literackiego Bohdan Zadura pojawi się drugiego dnia imprezy jako tłumacz przy okazji czytań z książek Andrija Bondara oraz Jamesa Schuylera, wydanych w ramach projektów „Mocna proza Środkowej Europy” oraz „Głos Ameryki”.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 5 czerwca 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca