Kryminalne Warsztaty Literackie 2012

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy piszą lub mają zamiar pisać: rusza czwarta edycja ogólnopolskiego konkursu na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2012!

 

Już po raz czwarty Miasto Wrocław i Wydawnictwo EMG zapraszają do udziału w konkursie literackim na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne z Wrocławiem w tle. Nagrodą jest udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich, które odbędą się we Wrocławiu w dniach 16-20 października 2012, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2012. Podczas trzech poprzednich edycji nagrodziliśmy już 62 uczestników, Wydawnictwo Dolnośląskie w zeszłym roku opublikowało tom "Zaułki zbrodni" z najlepszymi opowiadaniami z lat 2009 i 2010, ukazały się także debiuty powieściowe dwóch uczestniczek naszych warsztatów - „Ofiara Polikseny” Marty Guzowskiej (W.A.B. 2012) i "Morderstwo niedoskonałe" Agnieszki Krawczyk (SOL, 2011), a z dobrze poinformowanych źródeł wiemy, że to nie koniec. Warto zatem spróbować. 

Termin zgłoszeń mija 31 sierpnia 2012 roku. Celem warsztatów jest opracowanie zakwalifikowanych opowiadań lub szkiców opowiadań w taki sposób, by nadawały się do druku. Organizatorzy pokrywają koszty pobytu zwycięzców.

 

Warsztaty, podobnie jak w poprzednich latach, będą składać się z części ćwiczeniowej oraz wykładów. Zwycięzcy zostaną podzieleni na cztery grupy, każda z nich będzie pracować pod opieką swojego trenera. Podczas zeszłorocznej edycji warsztatów, w której brało udział 26 osób, część ćwiczeniową prowadzili Mariusz Czubaj, Paweł Jaszczuk, Joanna Jodełka i Robert Ostaszewski, a cykl wykładów otwartych dla publiczności wygłosili krytycy literaccy, pisarze, redaktorzy i akademicy. Byli wśród nich między innymi: Marcin Baran, dr hab. Anna Gemra, Marek Harny, prof. Zbigniew Mikołejko, Marcin Sendecki, dr hab. Wojciech Słomczyński, Marcin Świetlicki, Marcin Wroński.

 

Szczegółowe informacje na temat Kryminalnych Warsztatów Literackich oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału: http://festiwal.portalkryminalny.pl/.

 

 

Regulamin Warsztatów Literackich (Kryminalne Warsztaty Literackie) organizowanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2012

 

1.         Miasto Wrocław oraz Wydawnictwo EMG ogłaszają konkurs na opowiadanie lub szkic opowiadania kryminalnego lub sensacyjnego, w którym istotną rolę odegra miasto Wrocław.

2.         Nagrodą dla wyróżnionych w konkursie będzie udział w Warsztatach Literackich organizowanych we Wrocławiu w dniach 16-20 października 2012 w czasie trwania Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2012. Skorzystanie z nagrody i udział w warsztatach wymaga zaakceptowania umowy, która zostanie przesłana laureatom.

3.         Organizator zastrzega sobie prawo przyznania dodatkowej nagrody w postaci publikacji opowiadań w zbiorze opowiadań. Udział w konkursie oznacza zgodę na publikację zgłoszonego opowiadania.

4.         Do udziału w warsztatach zakwalifikowanych zostanie do 28 uczestników, którzy w terminie do dnia 31 sierpnia włącznie nadeślą na adres redakcja@portalkryminalny.pl niepublikowane dotąd w żadnej formie opowiadanie lub szkic opowiadania, zawierające intrygę kryminalną lub sensacyjną, w którym istotne znaczenie odgrywać będzie miasto Wrocław. Listę zakwalifikowanych uczestników jury (przedstawiciele wydawnictwa EMG i Biura Promocji UM we Wrocławiu) podadzą do publicznej wiadomości na stronach Portalu Kryminalnego do dnia 15 września 2012.

5.         Zakwalifikowani uczestnicy przyjadą do Wrocławia w poniedziałek

15 października 2012 pomiędzy godziną 14.00 a 20.00. W tych godzinach zostaną zakwaterowani. Kolacja i spotkanie organizacyjne zostało zaplanowane na 20.30.

6.         Uczestnikom zostanie zapewniony nocleg we Wrocławiu oraz wyżywienie podczas trwania warsztatów. Uczestnicy dojadą do Wrocławia na własny koszt. Jeśli do udziału w warsztatach zakwalifikuje się uczestnik z Wrocławia, organizatorzy zapewnią mu nocleg ze śniadaniem w miarę wolnych miejsc i w przypadku wyrażenia wyraźnej chęci. Brak takiego oświadczenia zobowiązuje Organizatora do zapewnienia wyżywienia w zakresie: obiad, kolacja.

7.         Warsztaty rozpoczną się 16 października i potrwają do 20 października. Uczestnicy mają zapewniony nocleg od 15 do 21 października.

8.         Zajęcia, w czasie których trenerzy będą pracować z uczestnikami nad tekstami ich opowiadań lub szkiców opowiadań będą odbywać się codziennie pomiędzy 10.00 a 14.00.

9.         Uczestnicy zostaną losowo podzieleni na cztery grupy, z których każda będzie pracować pod okiem jednego z czterech trenerów.

10.       Dodatkowo uczestnicy mają obowiązek uczestniczyć w wykładach otwartych, które zostaną zorganizowane w ramach warsztatów i Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2012.

11.       Celem warsztatów jest opracowanie zakwalifikowanych opowiadań lub szkiców opowiadań  w taki sposób, by nadawały się do druku, jeśli organizator podejmie decyzję o wydaniu wszystkich lub części opowiadań w osobnym zbiorze.

12.       Od zakończenia warsztatów uczestnicy będą mieć miesiąc na nadesłanie skończonych tekstów.

13.       Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest ukończenie osiemnastu lat.

14.       Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest zaakceptowanie niniejszego regulaminu.

15.       Opowiadanie zgłoszone do konkursu nie może przekraczać objętości 27 000 znaków ze spacjami, tj piętnastu stron znormalizowanego maszynopisu.

16.       Szkic opowiadania zgłoszony do konkursu nie może być mniejszy niż 3600 znaków ze spacjami i większy niż 9000 znaków ze spacjami.

17.       Szkic powinien zawierać: pomysł fabuły, zarysowane postaci bohaterów, określone miejsce i czas akcji.

18.       Po zaakceptowaniu regulaminu, kandydaci, chcący wziąć udział w warsztatach wypełniają tabelę stanowiącą załącznik do niniejszego regulaminu. Po jej wypełnieniu zostanie wygenerowany kod, który powinien zostać podany w temacie maila zgłaszającego opowiadanie lub szkic opowiadania.

19.       Opowiadanie należy załączyć do maila w programie Word, a nad tytułem opowiadania należy powtórzyć kod. Nie należy wpisywać imienia/nazwiska lub pseudonimu. Dopiero po wyborze opowiadań system porówna kody z danymi osobowymi. Wcześniej jurorzy nie będą znali nazwisk zgłaszających się kandydatów.

20.       Wszelkie dane osobowe podane przez osoby, które nie zostały zakwalifikowane do warsztatów zostaną usunięte z systemu.

21.       Autorzy zwycięskich opowiadań lub szkiców wyrażają zgodę na upublicznienie faktu, że zostali zakwalifikowani do warsztatów. Zgoda obejmuje ujawnienie imienia i nazwiska lub pseudonimu, jeżeli zostanie on podany, nazwy miasta z którego pochodzi uczestnik oraz tytułu nagrodzonego opowiadania lub szkicu opowiadania.

 

 

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 4 czerwca 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło