Literatura

Już wkrótce listy Lennona

 

Niecały miesiąc pozostał do światowej premiery książki „John Lennon. Listy”, zawierającej niepublikowaną dotąd korespondencję legendarnego muzyka. W Internecie pojawiło się pierwsze, krótkie nagranie promujące to wydawnictwo:

 

http://www.youtube.com/watch?v=NvodSRT8Ves

 

 

 

 

O książce:

Życie legendarnego muzyka i kompozytora opowiedziane w jego listach, po raz pierwszy zebranych w jednej książce. Międzynarodowa i polska premiera książki – 9 października 2012 roku – przypada na dzień urodzin Johna Lennona. 

Po raz pierwszy wdowa po Johnie Lennonie, Yoko Ono, zgodziła się na opublikowanie korespondencji artysty. Zbiór zawiera niemal trzysta listów oraz pocztówek, opatrzonych komentarzem Huntera Daviesa, autora oficjalnej biografii Beatlesów, a prywatnie znajomego Johna Lennona. 

Listy Lennona były jak dotąd otoczone tajemnicą. Wiele z nich sprzedano prywatnym kolekcjonerom na aukcjach. Wiele nigdy wcześniej nie zostało upublicznionych. Hunter Davies wykonał pracę iście detektywistyczną, dzięki czemu udało mu się dotrzeć do niezwykle ciekawej korespondencji i ułożyć ją w porządku chronologicznym, który pozwala nam na nowo poznać Johna Lennona nie tylko jako genialnego muzyka, ale również – przede wszystkim – jako człowieka. 

Słowa były dla Johna Lennona równie ważne co muzyka. Notował każdy pomysł, myśl, inspirację. Po papier sięgał zawsze, gdy miał potrzebę komunikacji z drugim człowiekiem. Żył – i zmarł – w czasach przed rewolucją internetową. Listy, notatki, pocztówki pisał przez całe życie. Do przyjaciół, rodziny, kochanek, do fanów; do gazet, organizacji, instytucji. Jego listy bywają zabawne, pouczające, zaangażowane, mądre, liryczne; zawsze są niezwykle szczere i poruszające. Pozwalają nam ujrzeć Johna Lennona jakiego wcześniej nie znaliśmy – jego prywatną, niezafałszowaną twarz. 

 

John Lennon to w równym stopniu kompozytor takich pokoleniowych hymnów jak „All You Need Is Love” czy „Imagine”, jak literat, poeta i rysownik. Opowiadania pisał już od czasów szkolnych, a w okresie beatlesowskiego szaleństwa wydał dwie książki surrealistycznych historyjek i wierszy, które sam ilustrował. Teksty piosenek też nasycone były często autorską, rockową poezją. Ostatnim brakującym ogniwem w jego bibliografii było to, co najbardziej ulotne  listy. Też ilustrowane, też zachwycające myślowym skrótem, surrealizmem i humorem. Zebrane w tej książce pokazują go często od strony bardzo prywatnej i osobistej. To Lennon  autor w najczystszej postaci. Pozycja obowiązkowa.

Piotr Metz


John Lennon urodził się w Liverpoolu 9 października w 1940 roku. Był jednym z najwybitniejszych muzyków w dziejach, założycielem The Beatles. Został zamordowany 8 grudnia 1980 roku. 

Hunter Davies jest autorem przeszło 40 książek. Pisał do „The Guardian”, „New Statesman” i „The Sunday Times”. Mieszka w Londynie z żoną, pisarką Margaret Forster.

 


przysłano: 10 września 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca