Literatura

Piotr Śliwiński w Pogotowiu i Szkole

Piotr Śliwiński będzie pierwszym gościem rozpoczynających się we wrześniu spotkań Fundacji Europejskich Spotkań Pisarzy: Pogotowia literackiego oraz Szkoły z poezją. Krytyk i eseista podzieli się z uczestnikami wydarzeń swoją wiedzą, a także zaprezentuje i zanalizuje szkic „Urzeczenie czy udręka” ze swojej premierowej książki „Horror poeticus”.
 
Urodzony w 1962 roku Piotr Śliwiński jest członkiem kapituły Nagrody Poetyckiej Silesius i Nagrody Literackiej Gdynia, wykłada na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Wraz z Przemysławem Czaplińskim napisał podręcznik „Literatura polska 1976-1998”. Wydał też m.in. „Przygody z wolnością. Uwagi o poezji współczesnej”.
 
13 września Piotr Śliwiński spotka się w siedzibie Fundacji Europejskich Spotkań Pisarzy (ul. Przejście Garncarskie 2) na indywidualnych konsultacjach z wybranymi przez siebie autorami, którzy przesłali zgłoszenie za pomocą formularza dostępnego na stronie http://portliteracki.pl/formularz/web/. Omówi przesłane przez nich teksty, udzieli rad i wskazówek.
 
Natomiast o godz. 18.00 w siedzibie Fundacji rozpocznie się druga, otwarta dla publiczności część Pogotowia literackiego. Piotr Śliwiński zaprezentuje w niej i dokona rozbiórki szkicu „Urzeczenie czy udręka” ze swojej książki „Horror poeticus” - w ten nowatorski sposób odbędzie się premiera najnowszego zbioru esejów krytycznoliterackich pisarza.
 
Dotąd utwór z autorskim komentarzem funkcjonował w formie pisanej w Przystani! Teraz pojawi się jako wypowiedź mówiona, a każdy z uczestników spotkania będzie mógł nie tylko usłyszeć teksty z premierowej książki czytane przez samego autora, ale również poznać tajniki powstawania „Horror poeticus”. 
 
Następnego dnia (14 września) Piotr Śliwiński odwiedzi placówki biorące udział w konkursie Szkoła z poezją. Uczniowie szkół będą mieli możliwość porozmawiania z twórcą o jego najnowszej książce, autor przeczyta również wybrane fragmenty z „Horror poeticus” oraz odpowie na przygotowane przez uczniów pytania.
 
Szkoła z poezją ma na celu propagowanie czytelnictwa i zainteresowanie współczesną literaturą uczniów wrocławskich szkół średnich. W drugiej edycji konkursu licealiści z sześciu placówek będą walczyć o tytuł „Najbardziej poetyckiej szkoły Wrocławia” i 5 tysięcy złotych. Finał nastąpi podczas 18. edycji Europejskiego Portu Literackiego Wrocław.
 
W ciągu roku szkolnego 2012/2013 uczniowie będą realizować specjalne zadania. Najważniejsze z nich to założenie koła literacko-dziennikarskiego oraz prowadzenie bloga na nowo powstałym portalu Tawerna. Młodzież będzie recenzować książki, przygotowywać zapowiedzi i relacje wydarzeń literackich, a także przeprowadzać wywiady.

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 13 września 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca