Literatura

Ogólnopolskie dyktando - RYMOLIRYKTANDO

24 listopada odbędzie się II edycja Rymoliryktanda, projektu Łukasza L.U.Ca Rostkowskiego, realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. W tym roku Rymoliryktando towarzyszy kampanii „Ojczysty – dodaj do ulubionych”, organizowanej przez Radę Języka Polskiego i Narodowe Centrum Kultury.

 

Dyktando odbędzie się w łódzkiej „Wytwórni” i będzie transmitowane przez radio i telewizję, co umożliwi zmierzenie się ze skomplikowanym ortograficznie i stylistycznie tekstem każdemu śmiałkowi. W trakcie imprezy organizatorzy przewidzieli także dyskusje, koncerty i projekcję filmu „Jesteś Bogiem”.

 

Tak, jak i w roku ubiegłym L.U.C – autor tekstów, performer, wokalista – wychodzi poza tradycyjną formułę dyktanda, tworząc happening-dyktando. Uczestnicy będą musieli wykazać się nie tylko doskonałą znajomością polskiej ortografii, lecz również dostosować się do konwencji performance'u. Stara Wytwórnia Filmów Fabularnych nieprzypadkowo została wybrana na miejsce wydarzenia – na uczestników czeka, dzięki uprzejmości Muzeum Kinematografii w Łodzi, zaskakująca sceneria.

 

Dzień słowa organizowany przez Narodowe Centrum Kultury, to nie tylko alternatywna wersja katowickiego dyktanda, którego inicjatorką była Krystyna Bochenek, ale również profesjonalna dysputa na temat kultury języka. Świadczy o tym fakt, iż po dwóch dyktandach (jednym autorstwa L.U.Ca, drugim przygotowanym specjalnie na tą okazję przez dr Katarzynę Kłosińską z Rady Języka Polskiego), odbędzie się także panel dyskusyjny. Rahim i Fokus – współtwórcy legendarnego zespołu PAKTOFONIKA – wezmą udział w debacie, oscylującej wokół filmu „Jesteś Bogiem”. Po debacie przewidziano projekcję filmu.

 

Na najlepszych znawców ortografii i interpunkcji, wyłonionych w Rymoliryktandzie, czekają nagrody. Zwycięzca otrzyma nagrodę „Rymolirylaura” oraz 10 000 zł, zdobywca drugiego miejsca 5 000 zł, a trzeciego – 2 000 zł. Dodatkowo dla każdego uczestnika organizatorzy przewidzieli niespodzianki i pamiątki. Aby wziąć udział w Rymoliryktandzie, należy do 14 listopada zgłosić chęć uczestnictwa na stronie: www.rymoliryktando.pl oraz potwierdzić mailowo zgłoszenie w dniach 18-20 listopada.

 

Z II edycją Rymoliryktanda związany jest także konkurs na „Słowostwora”. Akcja ma stać się przyczynkiem do dyskusji o słowach zagrożonych wyginięciem, makaronizmach i zapożyczeniach w języku polskim. Celem jej jest skłonienie do refleksji nad kwestią: na ile obce zwroty w języku polskim kaleczą mowę, a na ile przyczyniają się do stworzenia języka zrozumiałego dla wszystkich? Konkurs realizowany przez Narodowe Centrum Kultury zakończy się 11 listopada.

 

Nad merytoryką części formalnej czuwać będzie, tak jak i w roku ubiegłym, dr Katarzyna Kłosińska z Rady Języka Polskiego.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 5 listopada 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca