Literatura

Festiwal im. Brunona Schulza we Wrocławiu

 

Rok 2012 jest szczególny. 120 lat temu urodził się, a 70 lat temu zginął zamordowany Bruno Schulz. Festiwal, który rozpocznie się we Wrocławiu 14 listopada, ma być formą uczczenia pamięci wybitnego pisarza i przypomnieniem jego dzieła. Ale nie jest to nasz jedyny cel.


Festiwal ma być również oprócz spotkań i dyskusji poświęconych Schulzowi, okazją do rozmów o stosunkach polsko-żydowsko-ukraińsko-niemieckich oraz o wizerunku tych relacji w literaturze i sztuce. W Festiwalu wezmą udział najwybitniejsi polscy i zagraniczni znawcy tematu, oraz artyści przyznający się do inspiracji Brunonem Schulzem. Są wśród nich: Jurij Andruchowycz (który w tym roku przetłumaczył „Sklepy cynamonowe” na język ukraiński), Agata Bielik-Robson, Ludwik Flaszen, Jan Tomasz Gross, Jarosław Hrycak, Paweł Huelle, Ryszard Krynicki, Zbigniew Mikołejko, Piotr Paziński, Erwin Schenkelbach, Piotr Sommer, Krzysztof Varga, Agata Tuszyńska. Gościem Festiwalu jest również Alfred Schreyer – ostatni żyjący w Drohobyczu uczeń Brunona Schulza. 


Ale Festiwal im. Brunona Schulza to nie tylko spotkania autorskie i dyskusje. Festiwalowi towarzyszą również wystawy związane z Schulzem. Wystawę fotosów z planu filmowego „Sanatorium pod klepsydrą” otworzy autor zdjęć Wojciech Plewiński w towarzystwie odtwórcy głównej roli – Jana Nowickiego. Zapraszamy również na wydarzenia muzyczne: Karbido w towarzystwie Jurija Andruchowycza zaprezentuje projekt Cynamon, a Bester Quartet zagra utwory Johna Zorna. A na deser, w niedzielę 18 listopada, spotkajmy się na wrocławskim Rynku, tylko nie zapomnijcie zabrać ze sobą walizki.


Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Również na koncerty (wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki do odebrania na godzinę przed koncertem). Serdecznie zapraszamy!


Festiwal im. Brunona Schulza we Wrocławiu odbędzie się w dniach 14-18 listopada. Dyrektorem programowy jest Marcin Baran. Więcej informacji (w tym program) na stronie:http://brunoschulz.dybook.pl.

 

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 7 listopada 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca