Literatura

Premiera książki Marci Shore - Bikont, Głowiński, Leder, Sutowski

W środę 19 grudnia o godz. 19.00 w warszawskiej redakcji Krytyki Politycznej odbędzie się premiera książki Marci Shore Nowoczesność jako źródło cierpień. W spotkaniu zatytułowanym Dzieci rewolucji, czyli o pokoleniach (romantycznych?) radykałów udział wezmą: Anna BikontMichałGłowińskiAndrzej Leder; prowadzenie MichałSutowski.


GOŚCIE:

Anna Bikont (1954) – z wykształcenia psycholożka, jest reporterką i pisarką. Współtworzyła "Tygodnik Mazowsze", była współzałożycielka "Gazety Wyborczej". Współautorka książek (z Joanną Szczęsną): Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu (2006) oraz Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej (2012). Francuskie wydanie jej książki My z Jedwabnegouhonorowano zostało w 2011 roku European Book Prize.

Michał Głowiński (1934) – teoretyk literatury, autor prozy wspomnieniowej (m.inCzarne sezonyMagdalenka z razowego chleba), esejów i licznych prac poświęconych językowi w czasach PRL-u (m.inMarcowe gadanie). Profesor Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, członek PAU. 

Andrzej Leder (1960)  – filozof kultury, psychoterapeuta. Pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii Państwowej Akademii Nauk. Zajmuje się filozoficznymi założeniami kultury współczesnej. Opublikował takie prace, jak Przemiana mitów, czyli życie w epoce schyłku(1997), Nieświadomość jako pustka (2001), Przemiana mitów druga, czyli wojna o obraz(2004), Nauka Freuda w epoce "Sein und Zeit" (2007).O KSIĄŻCE:

Marci Shore
Nowoczesność jako źródło cierpień

Seria Historyczna
przekład: Michał Sutowski


Kosmopolici Cesarstwa, komuniści Wszystkich Krajów, demokraci Europy Środkowej, intelektualiści polscy, żydowscy, czescy, rosyjscy – bunty pokoleniowe i tradycja zaangażowania wyznaczały rytm inteligenckich przygód z Historią, Nowoczesnością, ideologiami i polityką w XX wieku. 


Marci Shore, amerykańska badaczka znana z głośnej książki Kawior i popiół, z pełną rozmachu erudycją i wnikliwą empatią pokazuje losy ludzi, środowisk i całych pokoleń radykalnych inteligentów naszego regionu: od Edmunda Husserla i fenomenologów, Aleksandra Wata i futurystów, Romana Jakobsona i Praskiego Koła Lingwistycznego, przez Adolfa i Jakuba Bermanów, aż po Milana Kunderę, Jana Patočkę, Václava Havla i Adama Michnika. Pisana z niezwykłą pasją intellectual history, historia umysłów zniewolonych i niepokornych – nieraz w jednej osobie – przeplata się z najbardziej burzliwymi epizodami XX wieku.

 

O AUTORCE

Marci Shore – profesor Wydziału Historii Uniwersytetu Yale, historyczka Europy Środkowo-Wschodniej. Autorka m.in. książki Kawior i popiółHistoria pokolenia oczarowanych i rozczarowanych marksizmem. Obecnie prowadzi badania na temat filozoficznych źródeł zaangażowania politycznego w Europie Środkowej. Członkini Rady Naukowej Instytutu Studiów Zaawansowanych.

>> czytaj fragment
>> fragment rozdziału Dzieci rewolucji w Dzienniku Opinii
>> zamów w księgarni internetowej KP
>> wydarzenie na Facebooku


DANE KSIĄŻKI
projekt okładki: Marcin Hernas | oprawa miękka ze skrzydełkami | 165 x 238 | 242 strony 

Publikacja dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 18 grudnia 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca