Literatura

Czy widmo rewolucji krąży nad systemem zdrowotnym? Zaproszenie na debatę

 

7 lutego, w czwartek, o godz. 19.00, Krytyka Polityczna zaprasza na pierwszą z cyklu debat o zdrowiu inspirowanych książką "Zdrowie. Przewodnik Krytyki Politycznej", pt.:

Czy widmo rewolucji krąży nad systemem zdrowotnym?
Stan spraw 14 lat po reformie

Gospodarzem cyklu jest Marek Balicki - minister zdrowia w gabinetach Leszka Millera i Marka Belki, a obecnie dyrektor Szpitala Wolskiego w Warszawie.

Gośćmi podczas pierwszej debaty będą:
 
Michał Boni - minister administracji i cyfryzacji, a wcześniej minister pracy w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego, poseł na Sejm I kadencji, w pierwszym rządzie Donalda Tuska sekretarz stanu w KPRM.

Teresa Kamińska  – była minister ds. koordynowania reform społecznych w rządzie Jerzego Buzka; na początku lat 80. działaczka „Solidarności”;  była prezeska Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych; w latach 1998–2002 członkini Komitetu Doradczego Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi. 

Sławomir Neumann - wiceminister zdrowia, poseł na sejm VI i VII kadencji. 

Adam Ostolski – socjolog, filozof i tłumacz, wykładowca na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Członek partii Zielonych oraz Krytyki Politycznej.

Minęło 14 lat od wprowadzonej przez gabinet Jerzego Buzka reformy systemu zdrowotnego. Jakie są jej długofalowe efekty? Co i dlaczego warto zmienić w polityce zdrowotnej w Polsce? Obecnie pacjenci są uzależnieni od decyzji polityków, którzy co rusz wprowadzają nowe, nietrafione reformy. Czy jedną z nich jest system e-WUŚ? Długie kolejki do specjalistów, wielomiesięczne oczekiwanie na szczegółowe badanie wiążą się nie tylko z brakiem odpowiednich funduszy, ale również z wadliwym sposobem dystrybucji dostępnych środków. Opinia publiczna niewiele wie o tym drugim aspekcie sprawy, a media szukają winnych kryzysowej sytuacji wśród nieprzestrzegających zaleceń lekarzy pacjentów, nieempatycznych pielęgniarek i lekarzy, dyrektorów placówek, którzy nie mają umiejętności menedżerskich. Politycy prą ku komercjalizacji i prywatyzacji polskich szpitali i ośrodków zdrowia. Czemu to służy, jakie czekają nas konsekwencje takich działań i wreszcie jak uzdrowić system?

Debata odbędzie się w siedzibie Krytyki Politycznej przy ul. Foksal 16 w Warszawie.
Publikacja "Zdrowie. Przewodnik Krytyki Politycznej" powstała przy wsparciu Fundacji im. F. Ebe

Więcej o książce tutaj.


przysłano: 28 stycznia 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca