Literatura

Filip Zawada: Świetne sowy

Ukazały się Świetne sowy Filipa Zawady, zbiór poetycki wrocławskiego pisarza i muzyka. W książce pytania o nieskończoność przemieszane z błyskotliwymi spostrzeżeniami doprowadzają czytelnika do głębokiego namysłu nad życiem i śmiercią. Książkę uzupełniają rysunki autorstwa poety.

Filip Zawada jest poetą, prozaikiem, muzykiem, autorem filmów offowych. Współtworzył m.in. zespoły AGD, Indigo Tree i Pustki. Autor tomów poetyckich: System jedynkowy (1997), Bóg Aldehyd (1998) oraz Snajper (2004).

 

W 2010 roku nakładem Biura Literackiego ukazał się prozatorski debiut Zawady Psy pociągowe, za który nominowano go do literackiej nagrody Gdynia. Uczestnik Odsieczy z Fortu Legnica 1999 będzie także gościem tegorocznego Portu Literackiego.

 

Poeta weźmie udział w wieczorze „Nowe sytuacje” w ramach którego doświadczeni pisarze spotkają się na festiwalowej scenie z debiutantami o odmiennych (lub nie?) poglądach na literaturę i życie. Co będzie efektem takich „konfrontacji”?

 

Umiejętnie przedstawione, przewrotne i nieraz cierpkie spostrzeżenia ze Świetnych sów zachęcają do czytelniczej gry i pozostawiają miejsce interpretacji. Są tu dosłowne i metaforyczne, nieprzeklinające, piszące listy koguty, tysiące żurawi i gołębie – latające szczury, które na wygłupy i problemy ludzi patrzą bokiem.

 

Książkę można czytać jak integralną całość, ponieważ przypomina mantryczny traktat filozoficzny pisany z przymrużeniem oka. „Lepiej być kogutem, który pieje w nocy,/ czy człowiekiem, który nie wie, o co mu chodzi w dzień?/ Ile pytań należy zadać, żeby nie zwariować?” - pyta Zawada w jednym z wierszy.

Pisarza zastanawia współczesny świat, zadaje pytania o wiarę i Boga („Gdzie jest yin i yang?”, „ Czy Bóg, który słyszy dzwony HI-FI, wie, o co chodzi?”), religię, śmierć: „Każda cena za wieczność wydaje się/ czymś śmiesznym i nawet użycie słowa „drobne”/ nie dodaje powagi białemu paragonowi”.

 

Część książki stanowią „Główne prawdy wiary”, gdzie znajdziemy wypunktowaną „biografię Chrystusa”: „1. Jest jeden Bóg 2. Loki po tacie, szatyn po mamie (...) 6. Cuda po tacie”. Świetne sowy to właśnie przenikanie aforyzmów z poważnymi przemyśleniami:

 

„Religię wymyślili ludzie. Jeżeli ich nie zrozumiesz, to nigdy nie zrozumiesz podstawowej jej części. Podstawowej, bo to jedyny jej fragment, który można wyjaśnić słowami”. Książka dostępna jest w Empikach w całej Polsce oraz sklepach internetowych, w tym także w poezjem.pl.

 

 

Zobacz także

 

Premierowe fragmenty książki >>>

http://biuroliterackie.pl/przystan/czytaj.php?site=200&co=txt_4417

 

Rozmowa z Filipem Zawadą >>>

http://biuroliterackie.pl/przystan/czytaj.php?site=200&co=txt_4418

 

Impresja Marty Podgórnik >>>

http://biuroliterackie.pl/przystan/czytaj.php?site=200&co=txt_4422

 

Filip Zawada o jednym wierszu >>>

http://biuroliterackie.pl/przystan/czytaj.php?site=200&co=txt_4369


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 4 marca 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca