Literatura

Ryszard Krynicki: Przekreślony początek

Ukazała się książka Ryszarda Krynickiego Przekreślony początek. Tom jest jedną z dwóch publikacji autora, które w roku jego 70. urodzin wyda wrocławskie wydawnictwo. W Przekreślonym początkuznajdziemy przebudzenia w różnych czasach i okolicznościach, zgodę na ciągłe odkrywanie świata, ludzi, życia. 

Czołowy przedstawiciel pokolenia 1968 debiutował na łamach miesięcznika „Nurt” w 1966 roku. W pamiętnym roku '68 ogłosił swój pierwszy arkusz poetycki Pęd pogoni, pęd ucieczki. Lata 1972-1973 spędził pracując w redakcji krakowskiego pisma „Student”. Sygnatariusz „Memoriału 59”, objęty zakazem druku (1975-1980), współpracował m.in. z działającym w drugim obiegu pismem „Zapis”. 

Przekreślony początek to książka poety, który chce dać świadectwo. Jednak doświadczenie zawarte, czy może raczej należałoby napisać zagubione, w tych wierszach jest z natury swej wsobne i pojedyncze, związane z bezpośrednim, cielesnym niemal spotkaniem ze światem” – pisze o książce Paweł Zając. 

Prezentacja z udziałem autora odbędzie się pierwszego dnia 18. Europejskiego Portu Literackiego Wrocław w ramach programu „43”. Autor gościł już na festiwalu Biura Literackiego dwukrotnie: w 1999 oraz 2007 roku. Legnickiemu wieczorowi towarzyszyła zrekonstruowana książeczka G z 1971 roku wydana wcześniej tylko w jednym egzemplarzu. Osiem lat później krakowski poeta wystąpił w Porcie wraz z zespołem Pustki. 

Przemysław Rojek swoje odczytywanie tomu Ryszarda Krynickiego przemienił w swoisty dziennik czytelnika. W dostępnym w Przystani! Biura Literackiego szkicu relacjonuje swe ponad dwutygodniowe spotkania z wierszami i ich odniesienie do „świata pozatekstowego”. Pisze między innymi: 

„Dwadzieścia dwa wiersze z lat 1965-2010! Jakże to tak? Bez mała pół wieku pisania i niewiele ponad dwadzieścia tekstów? Ile to wychodzi, niespełna pół wiersza na rok? To wydaje się niemożliwe, skandaliczne: na taki autorski wybór stać tylko kogoś, kto do siebie i swej twórczości ma stosunek surowy, krytyczny, wymagający”. 

I rzeczywiście, w tomie znajdziemy wiersze pochodzące z najróżniejszych twórczych okresów krakowskiego pisarza. Od debiutanckiego tomu, po te powstające niedawno. Krynicki nieraz wyznaje: „swoje stare błędy ludzkości/ przeżywam od nowa”. Czy każde otwarcie na drugiego człowieka musi kończyć się przegraną? 

Ryszard Krynicki urodził się 28 czerwca 1943 roku w Sankt-Valentin w Austrii. Autor wielu tomów poetyckich, m.inAktu urodzenia oraz Ocalonych z nicości. Tłumacz z języka niemieckiego. Laureatm.in. nagrody Fundacji im. Kościelskich (1976), Fundacji im. Jurzykowskiego (1989), Nagrody Gundolfa (2000) oraz Ministra Kultury (2006). Mieszka w Krakowie gdzie prowadzi Wydawnictwo a5. 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 8 marca 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca