Literatura

Koszmary i fantazje Lovecrafta

 

 

 

Koszmary i fantazje

- Listy i eseje -

H.P. Lovecraft

 

 

 

23 marca 2013 roku podczas Pyrkonu wydawnictwo SQN zaprezentuje swoją kolejną książkę z gatunku fantastyki. Koszmary i fantazje to obszerny wybór esejów, listów oraz ciekawostek prozatorskich autorstwa jednego z najwybitniejszych twórców opowieści grozy – H.P. Lovecrafta. Wyboru tekstów i tłumaczeń dokonał Mateusz Kopaczcieszący się w fandomie sporym poważaniem znawca twórczości H.P Lovecrafta.

 

Książka to prawdziwy rarytas dla fanów fantastyki, a w szczególności miłośników prozy H.P. Lovecrafta. Koszmary i fantazje są pierwszą tego typu pozycją w Polsce. Oficyna informuje, że opracowanie zostanie wydane w limitowanym nakładzie i będzie dostępne tylko za pośrednictwem księgarni internetowej wydawnictwa: LaBotiga.pl

 

 

 

Koszmary i fantazje. Listy i eseje

 

Autor:  H.P. Lovecraft

Tłumaczenie:  Mateusz Kopacz

Język oryginału: angielski

Wydawnictwo: SQN

Liczba stron:  384 (twarda oprawa)

Data wydania: 23 marca 2013

ISBN: 978-83-63248-86-4

Cena: 49,90 zł

 

 

Pośród wielbicieli horroru uznawany za klasyka gatunku, rozpoznawany jako ojciec panteonu fantastycznych stworów z Cthulhu na czele, w swoich  listach i esejach ujawnia także mniej znane oblicze — oblicze myśliciela.

 

„Według mnie poczucie nieznanego jest prawdziwą i faktycznie niezmienną — chociaż rzadko kiedy dominującą — częścią ludzkiej osobowości; jest elementem na tyle podstawowym, że nie zniszczy go nowoczesna wiedza, według której nadnaturalne nie istnieje”

(list do Harolda S. Farnese, 22 września 1932)

 

Lovecraft w swojej korespondencji i esejach omawia szeroki wachlarz tematów: od polityki i filozofii, przez nauki ścisłe i literaturę – w tym swoje własne dzieła – po wydarzenia codzienne. Zaskakuje przy tym humorem, grami słownymi, brawurą i nieokiełznaniem, których próżno szukać w jego opowieściach.

 

„[Yog-Sothoth] Nie potrafi wychodzić za potrzebą, dlatego zazwyczaj staram się trzymać go na łańcuchu na dworze”

(list do Willisa Conovera, 1 września 1936)

 

Koszmary i fantazje ukazują nie tylko dobrze znaną twarz Lovecrafta, ale także oblicza Samotnika z Providence obce polskiemu czytelnikowi: wielkiego przyjaciela, filozofa, a także niezmordowanego poszukiwacza prawdy i piękna.

 

„Niczym zmarły pan Wilde «żyję z trwogą bycia niezrozumianym»”

(W obronie Dagona)

 

 

Informacja o autorze:

Howard Phillips Lovecraft (1890-1937) — amerykański pisarz, poeta i myśliciel, jeden z najwybitniejszych twórców gatunku weird fiction. Inspirował wielu późniejszych autorów horroru i nie tylko, rozpoczynając modę na naśladowanie jego warsztatu pisarskiego. Stał się ikoną popkultury, obrastając wieloma mitami oraz legendami. Twórca wspaniałych opowiadań, takich jak Muzyka Ericha Zanna (1921), Zew Cthulhu (1926), Kolor z przestworzy (1927) oraz powieści Przypadek Charlesa Dextera Warda (1927) i W górach szaleństwa (1931). Jego dzieła stały się podstawą do stworzenia przez Augusta Derletha tzw. „mitologii Cthulhu”, która znalazła wszechstronne zastosowanie w grach RPG, wideo czy karcianych. Wybitny epistolograf — w swoim życiu napisał około osiemdziesięciu tysięcy listów, niejednokrotnie liczących po kilkanaście czy kilkadziesiąt stron. Zaliczony przez akademików do kanonu literatury amerykańskiej, jako jeden z nielicznych autorów opowieści grozy jest omawiany w szkołach wyższych.

 

***

 

Wydawca w Polsce:

Sine Qua Non – Wydawnictwo SQN powstało w połowie 2010 roku. Ideą, która przyświecała założycielom jest publikowanie książek “z pasją”. Dla jednych pasją jest piłka nożna, dla innych film, trzeci interesuje się sztuką współczesną a jeszcze kolejny po prostu literaturą. Jednak każdy z nich ma możliwość dzielić się swoją pasją właśnie poprzez książkę.

 

W oparciu o te założenia działa Sine Qua Non. Wśród pozycji, które ukazały się nakładem wydawnictwa można znaleźć książki o piłce nożnej, sztuce współczesnej, serialowe oraz inne, które są realizacją pasji.

 

 

Strona www: www.wsqn.pl


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 21 marca 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca