Literatura

Teksty zebrane Grotowskiego

Zapraszamy na podwójną premierę Tekstów zebranych Jerzego Grotowskiego
pod redakcją Agaty Adamieckiej-Sitek, Mario Biaginiego, Dariusza Kosińskiego, Carli Pollastrelli, Thomasa Richardsa oraz Igora Stokfiszewskiego

PREMIERA TOMU:

Wrocław, Instytut im. Jerzego Grotowskiego, 5 kwietnia 2013, godz. 18.00
Warszawa, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, 15 kwietnia 2013, godz. 19.00
Prowadzenie: Agata Adamiecka-Sitek, Dariusz Kosiński

W trakcie premiery tomu zostanie zaprezentowana jego zawartość, zasady doboru i porządku tekstów, problemy edytorskie, na jakie napotkał zespół redakcyjny i sposoby ich rozwiązania. Będzie to też okazja do zastanowienia się nad dalszymi pracami nad piśmienną spuścizną Grotowskiego oraz nad miejscem jego dorobku w kulturze polskiej i światowej.

W trakcie obu spotkań przywołany zostanie głos Jerzego Grotowskiego – z archiwalnych nagrań odtworzone będą fragmenty wypowiedzi, których wersje tekstowe zawiera prezentowany tom.

Informacje o książce:

Po wielu latach starań i przygotowań trafia do czytelników liczący ponad tysiąc stron tom zawierający teksty zebrane Jerzego Grotowskiego. Jest to pierwsza całościowa edycja dorobku tekstowego artysty, prezentująca jego biografię twórczą i intelektualną zapisaną własnymi słowami. 

Książka zawiera łącznie 138 tekstów: artykuły i eseje, autoryzowane transkrypcje wystąpień publicznych i wykładów, rozmowy i wywiady. Wśród nich 37 pozycji nie było dotychczas publikowanych po polsku (m. in. tak ważne teksty jak Wokół powstawania Apocalypsis, 1969, Reżyser jako widz zawodowy, 1984 czy Montaż w pracy reżysera, 1989), zaś 17 to światowe pierwodruki (m. in. prace dyplomowe pisane na zakończenie studiów aktorskich i reżyserskich oraz teksty przygotowane przez Leszka Kolankiewicza na podstawie przemówień i spotkań Grotowskiego z lat 70.). Oprócz tekstów należących do kanonu wypowiedzi artysty, tom przynosi także publikacje dotychczas trudno dostępne i prawie nieznane (np. wystąpienia polityczne z czasów zaangażowania Grotowskiego w antystalinowskich organizacjach młodzieżowych w 1957 roku). Trudno wątpić, że jego ukazanie się oznacza zasadniczą zmianę w możliwości obcowania z myślą i dokonaniami twórcy.

Podstawową dziedziną działalności Grotowskiego była praktyka, ale słowa odgrywały w jego twórczej pracy wielką rolę. Już za życia Grotowskiego to właśnie lektura jego słów skłaniała wielu ludzi do zainteresowania się jego poszukiwaniami. Po śmierci  twórcy słowa, które pozostawił, mogą być jednym z najważniejszych sposobów zdobycia wiedzy na jego temat, spotkania z nim. Umożliwienie tego spotkania, udostępnienie jak najszerszej grupie zainteresowanych czytelników jak największego zbioru pozostawionych przez twórcę słów – to podstawowy cel Tekstów zebranych.
 
Dane książki:
Wydanie: I Projekt graficzny:  Marcin Hernas Oprawa: twarda Format: 165 x 238 Liczba stron:  1136 ISBN:  978-83-6385-17-8 
 
Publikację sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wydawcy publikacji: 
Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Wydawnictwo Krytyki Politycznej

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 5 kwietnia 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca