Literatura

Rzeczy małe Kamieńskiej wg Kierca

13 czerwca ukaże się tom wierszy Anny Kamieńskiej Rzeczy małe. Autorem kolejnego wyboru serii „44. Poezja polska od nowa” jest wrocławski poeta Bogusław Kierc. W czerwcu oprócz książki Kamieńskiej w serii „44” Biuro Literackie wyda również zbiór Kona ostatni człowiek Anny Świrszczyńskiej w wyborze Konrada Góry.

 

Pod koniec życia Kamieńska zwróciła się w stronę poezji chrześcijańskiej i to ona stanowi trzon wyboru Bogusława Kierca. Czytelnik nie znajdzie tu jednak przesady czy dewocji, lecz wyrażone w „wierszach teraźniejszości” obserwowanie „gorzkiej mądrości rzeczy”. Kamieńska pisze o grzechach anielstwa, łasce niewiedzy czy ranach, przez które wdziera się światło.

 

Bogusław Kierc w posłowiu do książki pisze między innymi „o jej horacjańskim wyczuleniu na tektonikę zdania, o osłuchaniu w uczynnej (nieoderwanej od żywej mowy) polszczyźnie, o cierpliwym patrzeniu w serce rzeczy”. Zauważa, że grzech jest u Kamieńskiej mocnym budulcem wiary. „Wiary, która dla niej nie jest czymś w rodzaju umowy, lecz rzeczywistością in statu nascendi”.

 

Anna Kamieńska urodziła się w 1920 roku w Krasnymstawie. Jej pierwszą publikacją poetycką były wiersze ogłoszone w 1936 roku w „Płomyczku”. Związana redakcyjnie z wieloma czasopismami („Nową Kulturą”, „Twórczością”, „Życiem Literackim”), gdzie pojawiały się jej wiersze, artykuły, recenzje i przekłady z rosyjskiego, bułgarskiego, białoruskiego, słowackiego, serbsko-chorwackiego, łaciny i hebrajskiego.


W latach 1946-1953 redaktorka tygodnika kulturalnego „Wieś”. Sygnatariuszka „Memoriału 59”. Od 1973 roku współpracowała z tygodnikiem „W drodze”. Po ogłoszeniu stanu wojennego tworzyła poza cenzurą. W pisarskim dorobku Kamieńskiej znajduje się ponad 80 pozycji, m.in. zbiory wierszy, książki dla dzieci i młodzieży, szkice. Do najważniejszych jej dzieł należy Notatnik. Zmarła w 1986 roku w Warszawie.

 

 

 

Zobacz także

 

Fragmenty zapowiadające książkę Rzeczy małe Anny Kamieńskiej >>>

www.biuroliterackie.pl/przystan/czytaj.php?site=200&co=txt_4509

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 21 maja 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca