Literatura

Slam jam – geneza ekspresji

Pierwszy Slam Jam w Bydgoszczy – wydarzenie poetycko-hiphop'owe, eksplodujące ekspresją, która zburzy mylne wyobrażenie o starym, siwym, smutnym poecie.

Kiedy słyszymy  o poezji wygłaszanej, przed oczami staje widok siwego mężczyzny z pożółkłymi kartkami, który przez bite trzy minuty prawi o cierpieniu. Jego monotonny głos zdaje się wwiercać w mózg, z wejścia powodując ziewnięcie.

           

I tak narodził się slam poetycki. Poezja dla każdego: bez jury, bez zasad, bez interpunkcji. Poezja krzyczana, recytowana, tworzona w czasie wypowiedzi za pomocą modulacji głosu, gestów, mimiki. Czysty performance. Potęga kreacji, która nie ogranicza się tylko do autora utworu, ale też do żywej reakcji publiczności: konkretna, sceniczna współpraca.

           

Slam poetycki narodził się w Chicago, z inicjatywy Marka Smitha, który chciał z poezją wyjść do ludzi, aby nie była ona tylko przeznaczona dla hermetycznego kręgu interesantów czy literatów. Pomysł szybko rozprzestrzenił się, motywując ludzi do uzewnętrznienia tego, co piszą w domach i starannie kolekcjonują w szufladach.

Podstawą slamu poetyckiego jest napisanie swojego utworu i jak najlepsze przedstawienie go zgromadzonej publiczności.

           

Zaczęto zadawać pytanie: jak to jest z poezją? Czy slam poetycki potrafi przyciągnąć publiczność? Połączenie kilku wersów z odpowiednią wymową (flow) jest idealnym odzwierciedleniem stanu rzeczy na daną chwilę.

           

Fundacja Gaudeamus przy współpracy z kołem naukowym „Other Way”, Instytutem Kulturoznawstwa Wyższej Szkoły Gospodarki oraz Akademicką Przestrzenią Kulturalną, zainteresowała się slamem poetyckim, który w Bydgoszczy jest formą mało spotykaną. Głównym powodem, było przybliżenie bydgoszczanom całej genezy wydarzenia, które jest szalenie interesujące, ale w Bydgoszczy niespotykane.

 

Tego typu wydarzenia w Bydgoszczy to rzadkość, więc  możemy liczyć na unikatowość.

           

Slam poetycki już 8 czerwca w naszym mieście wraz z kilkoma niestandardowymi elementami stworzy wydarzenie o nazwie “SLAM JAM”. To połączenie poezji z kulturą hip-hopową będzie, szczególnie dla młodego pokolenia, idealną możliwością na spojrzenie w bardziej przystępny sposób na poezję oraz proces jej powstawania. Podczas prezentacji zgłoszonych slamerów, BISZ (raper z tytułem Bydgoszczanina Roku) we współpracy z Yakim, ze wszystkich wypowiedzianych podczas wystąpień uczestników słów, stworzą w czasie rzeczywistym nowy utwór, do którego również w czasie rzeczywistym zostanie dobrana muzyka.

           

Zainteresowanie wydarzeniem wśród zaproszonych artystów jest duże. Dominik Rokosz - wybitny poeta, poprowadzi warsztaty poetyckie, w których może wziąć udział każdy po wcześniejszym zgłoszeniu. Wspomniany już Jarosław Jaruszewski (BISZ) poza selekcją, zaprezentuje również specjalnie przygotowany materiał słowno-muzyczny wraz z niezastąpionym Dj’em Paulo. Dwukrotny mistrz Polski w beatboxie – Zgas, również da popis swoich umiejętności. W trakcie całego wydarzenia powstanie także mural na budynku Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej. Całe wydarzenie poprowadzi Adrian Makadi Nowak.

           

Zapraszamy na dzień pełen wrażeń i nowych doświadczeń.

 

8 czerwca | teren Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej przy WSG

START: 12:00 – graffiti jam

WARSZTATY POETYCKIE: od 15:00

SLAM POETYCKI: od 18:00

KONCERTY: po zakończeniu slamu poetyckiego

więcej: slamjam.byd.pl

 

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Bydgoszczy.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 29 maja 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca