Literatura

„Encyklopedia polskiej psychodelii” – spotkanie wokół książki

Zapraszamy na spotkanie wokół książki „Encyklopedia polskiej psychodelii” Kamila Sipowicza 16 lipca, wtorek, godz. 18.00, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Emilii Plater 51, Warszawa

Z Kamilem Sipowiczem i Tomaszem Sikorskim będzie rozmawiał Tomasz Stawiszyński.


Co zażywał Mickiewicz, a co inni wieszcze? Czy pogańscy  Słowianie ćpali więcej niż chrześcijańscy? Jak wiele polska i światowa kultura zawdzięcza substancjom psychodelicznym? Czy psychodeliki są niebezpieczne dla kapitału?  A ty skąd miałeś te grzybki? I czemu się ze mną nie podzieliłeś?

 

Encyklopedia polskiej psychodelii to pierwsze tak wyczerpujące opracowanie na temat zażywania psychodelików na rodzimym gruncie. Kamil Sipowicz odkrywa nieznane fakty, przywołuje zapomniane epizody z życia artystów i pisarzy, zagłębią się w słowiańską tradycję. Wszystko to ilustruje barwnymi cytatami i reprodukcjami.


Kamil Sipowicz – historyk filozofii, dziennikarz i artysta. Publikował m.in. w „Jazzie”, „Studia Philosophiae Christianae”, „Przekroju”, „Playboy’u” i „Gazecie Wyborczej”. Debiutował jako poeta w 1983 w podziemnym wydawnictwie Przedświt oraz w „Twórczości”. Od tego czasu wydał kilka tomików poezji, m.in. Świder metafizyczny i Pieśni solarne. Opublikował też książki Heidegger: degeneracja i nieautentyczność, Hipisi w PRL-u oraz album Czy marihuana jest z konopi?. Trylogia Sipowicza (Hipisi w PRLu, Czy marihuana jest z konopi?, Encyklopedia polskiej psychodelii) z czasem ma zamiar zastąpić trylogię Sienkiewicza.

 

Tomasz Sikorski absolwent warszawskiej ASP zaczynał w latach 70. jako uczestnik ruchu neoawangardowego, realizował prace o charakterze konceptualnym - m.in. działania performances; zajmował się też fotografią artystyczną i dokumentalną. W latach 1979-87 prowadził pracownię Dziekanka - interdyscyplinarny ośrodek artystyczno-edukacyjny ASP i Akademii Muzycznej w Warszawie. Sikorski jest również autorem filmów artystycznych, rysunków, druków i prac z dziedziny sztuki poczty, spektakli audiowizualnych i multimedialnych, instalacji przestrzennych.

 

Tomasz Stawiszyński – absolwent Instytutu Filozofii UW, publicysta, prowadził w TVP Kultura program „Studio Alternatywne” i współprowadził „Czytelnię”, był redaktorem działu kultura w „Dzienniku” oraz – kolejno – wiceszefem działu społecznego, szefem działu krajowego i szefem działu publicystyki w „Newsweeku” (w latach 2007-2012). Jego teksty ukazywały się m.in. w „Czasie Kultury”, „Odrze”, „Albo-albo”, „Nowych Książkach”, „Kronosie”, „Twórczości” i „Opcjach”. Zastępca redaktora naczelnego kwartalnika „Trans:wizje” i członek zespołu redakcyjnego pisma „Hermaion”. Opublikował dwa zbiory wierszy – „Nie ma takiego imienia” (Magazyn Literacki, 1999) i „Rzecz ciemna” (Nowy Świat, 2002) – oraz książkę „Potyczki z Freudem. Mity, pułapki i pokusy psychoterapii” (Carta Blanca, 2013).


Spotkanie odbywa się w ramach Letniego Programu MSN.


przysłano: 12 lipca 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca