Literatura

Wkrótce długo wyczekiwany poetycki debiut!

Jesień w Biurze Literackim to nie tylko premiery książek dobrze znanych autorów, ale również czas na kolejny, długo wyczekiwany debiut. Pierwszą książkę poetycką pt. moja jest ta ziemia wyda we wrocławskim wydawnictwie Martyna Buliżańska. Premiera tomu przewidziana jest na 4 października.

 

Zaczyna Buliżańska tom cytatem z Charlesa Baudelaire'a: "Gdzie nudów kraj się ciągnie – pusty, niezbadany –/ I rzuca w oczy moje, pełne przerażenia,/ Splamione brudem szaty, ropiące się rany/ I narzędzia skrwawione dzikiego zniszczenia". Nieczęsto zdarza się, żeby debiutantka wybrała na otwarcie fragment tak dobrze streszczający cały tomik.

 

Jaka jest ta "jej ziemia"? To kraina, gdzie oniryczne motywy i liryczna baśniowość łączą się z popkulturą. Równymi bohaterami tego tomiku są topielcy, Edgar Allan Poe, Twiggy, Maria Magdalena, Jane Fonda, Klimt, Hop-Frog, Alice Glass z zespołu Crystal Castles, Stirlitz i wielu innych.

 

Kuyavia-Pomerania to kraina mityczna, choć może to dziwić zważywszy na fakt, że mit ten nie został wzmocniony jej utratą. Buliżańska nie potrzebuje dystansu, aby spojrzeć na miejsce swojego urodzenia w sposób daleki od powszechnego. Widzi je poprzez wyparte społecznie historie (Żydzi), zderzając je z codziennym życiem w Bydgoszczy i okolicach.

 

Roman Honet przy okazji Połowu 2010 pisał o jej poezji: "Martyna Buliżańska przekonała mnie czymś odmiennym: suwerennością i jakąś chropowatą nieprzystępnością. Nie wchodzi w koleiny modnych obecnie poetyk, nie ugłaskuje wiersza, nie nagina go pod preferencje czytelnika".

 

Po czym dodawał: "W młodym wieku pisze nieporównywalnie oryginalniejsze wiersze niż cały zbiór jej znacznie starszych koleżanek i kolegów po piórze, którzy musieli nauczyć się tego, co Buliżańska – nie ma żadnych wątpliwości, że dzięki talentowi – posiada już teraz". Pisał, że plastyczne i żywiołowe opisy poetki przypominają mu lirykę Lorki.

 

Martyna Buliżańska urodziła się 6 stycznia 1994 na Kujawach, gdzie, jak sama mówi: "nie działa w żadnej grupie poetyckiej, ani nie udziela się w środowiskach literackich". W 2010 roku zestaw jej wierszy ukazał się w antologii Poetyckie debiuty w ramach projektu Połów. Obecnie jest studentką polonistyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

Martyna Buliżańska tomem moja jest ta ziemia dołącza do grona poetów debiutujących w Biurze Literackim. W ostatnich latach byli to m.in. Sławomir Elsner, Julia Szychowiak, Przemysław Witkowski, Filip Wyszyński czy Katarzyna Fetlińska. Wielu poetów, którzy wydali w Biurze arkusze czy debiutanckie tomiki, zdobyło ważne literackie wyróżnienia.

 

Julia Szychowiak otrzymała Nagrodę Poetycką Silesius oraz wARTo za tom Po sobie (2007). Łukasz Jarosz otrzymał Złoty Środek Poezji za tom Soma (2006) oraz nagrodę Fundacji Kultury. Sławomir Elsner za tom Antypody (2008) dostał Złoty Środek Poezji oraz był nominowany do nagrody Nike.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 2 sierpnia 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca