Literatura

Pięć nowych książek laureatów Gdyni

Jeszcze w tym roku nakładem Biura Literackiego ukaże się pięć nowych książek autorów nagrodzonych Literacką Nagrodą Gdynia: Justyny Bargielskiej, Wojciecha Bonowicza, Piotra Matywieckiego, Marty Podgórnik i Andrzeja Sosnowskiego. Zapowiedzi tych książek wraz z prezentacją fragmentów w sierpniu na stronie internetowej biuroliterackie.pl.  

 

Na tom Szybko przez wszystko złożą się zmienione wersje trzech książek poetyckich Justyny Bargielskiej (Dating sessions, China Shipping i Dwa fiaty), dwukrotnie nagrodzonej Nagrodą Literacką Gdynia, w 2010 roku w kategorii poezja za tom Dwa fiaty oraz rok później za prozę Obsoletki. Urodzona w 1977 roku poetka wydała w Biurze w ubiegłym roku tom Beach for my baby (2012) nominowany do Gryfii, Nike, Silesiusa i Nagrody Szymborskiej.   

 

Kolejną książką będzie zbiór Myśli do słów. Szkice o poezji pióra Piotra Matywieckiego, od 2009 roku związanego z Biurem Literackim, kiedy to we wrocławskiej oficynie wydał tom wierszy zebranych z lat 1965-2009 Zdarte okładki. Pierwsze fragmenty książki laureata Nagrody Literackiej Gdynia 2008 w kategorii eseistyka za tom Twarz Tuwima 13 sierpnia w Przystani! 

 

Z nowym tomem wierszy w Biurze Literackim wraca również związana od 2000 roku z wydawnictwem Marta Podgórnik, poetka, krytyk literacki, laureatka wielu prestiżowych nagród, w tym nagrody konkursu im. Jacka Bierezina (1996) oraz Literackiej Nagrody Gdynia za wydany w BL tom Rezydencja surykatek (2012). Premierowa książka nosić będzie tytuł Zawsze

 

Nowy tomik przygotowuje także Wojciech Bonowicz, poeta, który od 2001 wszystkie swoje poetyckie książki wydaje w Biurze Literackim. Ostatnim zbiorem mieszkającego w Krakowie poety były Polskie znaki (2010), wcześniej ukazały się: Wiersze ludowe (2001), Hurtownia ran i Wiersze ludowe (2007), Wybór większości i Wiersze z okolic (2007) oraz nagrodzone Literacką Nagrodą Gdynia w kategorii poezja za rok 2006 Pełne morze.  

 

Piątą książką laureata Gdyni będzie zbiór Stare śpiewki (sześć godzin lekcyjnych o poezji) Andrzeja Sosnowskiego. Współpracujący od 1997 roku z Biurem autor jest najczęściej nagradzanym obok Eugeniusza Tkaczyszna-Dyckiego polskim poetą ostatnich lat. Obok m.in. nagród Fundacji im. Kościelskich (1997) i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2008) jest dwukrotnym laureatem Gdyni za Biurowe tomy poems (2010) i Sylwetki i cienie (2012). 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 9 sierpnia 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca