Literatura

Biuro Literackie w Moskwie

 

Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki i Tadeusz Różewicz (za sprawą filmu Artura Burszty i Jolanty Kowalskiej Dorzecze Różewicza) będą bohaterami pierwszej z pięciu w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy wizyt Biura Literackiego w Moskwie. To po spotkaniu 2 października w Legnicy kolejne wydarzenia projektu Ambasadorzy Poezji realizowanego przez Biuro Literackie, Rosyjski Instytut Książki, Instytut Polski w Moskwie oraz Miasto Legnica i Legnicką Bibliotekę Publiczną. Projekt to cykl spotkań w Moskwie i Legnicy. Będą uczestniczyć w nich nieprzeciętne osobowości rosyjskiej sceny literackiej oraz znani autorzy związani z wrocławską oficyną.

 

Polskimi Ambasadorami Poezji w Moskwie będą: Wojciech Bonowicz, Justyna Bargielska i Bohdan Zadura (styczeń), Marta Podgórnik i Jerzy Jarniewicz (marzec) oraz Marcin Sendecki i Andrzej Sosnowski (czerwiec). Projekt zainauguruje 15 października Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki i Artur Burszta, który 16 października zaprezentuje film Dorzecze Różewicza. Finał projektu 14 października 2014 roku z udziałem Jacka Dehnela i Ryszarda Krynickiego. Ostatniemu spotkaniu towarzyszyć będzie premiera antologii wierszy autorów Biura z przekładami na język rosyjski, stanowiąca pierwszą tak obszerną prezentację współczesnej polskiej poezji u naszych wschodnich sąsiadów.

 

Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki urodził się 12 listopada 1962 roku w Wólce Krowickiej koło Lubaczowa. To najczęściej nagradzany polski poeta ostatnich lat. Laureat m.in. Nagrody Literackiej im. Barbary Sadowskiej (1995), Nagrody Niemiecko-Polskich Dni Literatury w Dreźnie (1998), Huberta Burdy (2007), dwukrotnie Nagrody Literackiej Gdynia (2006 i 2009), Nagrody Literackiej Nike (2009) oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2012). Mieszka w Warszawie. Z Biurem Literackim związany jest od czternastu lat. Tutaj ukazało się osiem jego książek, w tym nagradzane Gdynią, Nike i Silesiusem zbiory: Piosenka o zależnościach i uzależnieniach (2008) i Imię i znamię (2011).

 

Dorzecze Różewicza to blisko 40-minutowy dokument Artura Burszty i Jolanty Kowalskiej, powstały w koprodukcji Biura Literackiego, Narodowego Instytutu Audiowizualnego i TVP. To pierwszy film o wrocławskim poecie, w którym inni twórcy opowiadają o tym, co zawdzięczają jego poezji i jak ją interpretują. Całość uzupełniają unikalne materiały archiwalne z udziałem Tadeusza Różewicza. Wiersze Mistrza czyta m.in. Kinga Preis. „Znany – absolutnie tak. Doceniony i rozpoznany? Nie mam takiej pewności” – komentuje odbiór twórczości Tadeusza Różewicza Artur Burszta, właściciel i redaktor naczelny Biura Literackiego, który zaprezentuje swój dokument w Moskwie rosyjskiej publiczności.

 

Pierwszy Biurowy wieczór w Moskwie z udziałem Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego 15 października, a dzień później spotkanie z Arturem Bursztą i projekcja filmu. Oba wydarzenia odbędą się o godzinie 19:00 czasu rosyjskiego w Muzeum Srebrnego Wieku. Spotkaniom towarzyszyć będzie kiermasz książek wrocławskiego wydawnictwa. Wstęp na wydarzenie wolny.

 

 

Książki Tadeusza Różewicza z Biura Literackiego >>>

http://www.poezjem.pl/pl/open/catalog/on/brand/sub/show/id/70511

 

Książki Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego z Biura Literackiego >>>

http://www.poezjem.pl/pl/open/catalog/on/brand/sub/show/id/70519

 

Zobacz fotorelację ze spotkania w Legnicy >>>

http://portliteracki.pl/pogodzinach/newsy/biuro-literackie-w-moskwie-relacja

 

Obejrzyj fragmenty wieczoru w Legnicy >>>

http://www.youtube.com/watch?v=rOGdGDuN8ME

http://www.youtube.com/watch?v=Cf4Iwh8qEB0

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 11 pazdziernika 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca