Literatura

BL w Warszawie, Łodzi i Krakowie z książką Aichinger

Biuro Literackie, Austriackie Forum Kultury, S. Fischer Stiftung i Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej zapraszają na serię spotkań poświęconych książce Ilse Aichinger "Mój zielony osioł. Opowiadania, wiersze, słuchowiska", która we wrześniu ukazała się nakładem wrocławskiego wydawnictwa. Wszyscy zainteresowani pisarstwem tej wybitnej austriackiej autorki będą mieli okazję skonfrontować się z jej twórczością 12, 13 i 14 listopada kolejno w: Warszawie, Łodzi i Krakowie. Finałowe wrocławskie spotkanie przewidziane jest na 5 grudnia.

 

Premiera książki "Mój zielony osioł" jest prawdziwym literackim wydarzeniem, ponieważ to pierwszy tak obszerny zbiór twórczości Aichinger w Polsce, łączący w sobie krótkie formy prozatorskie pochodzące z lat 1949-1964, utwory poetyckie i słuchowiska radiowe. Spotkania będą z kolei niepowtarzalną okazją, by przyjrzeć się książce od podszewki – za sprawą biorących w nich udział redaktorów, tłumaczy, a także osób bliskich autorce.

 

Gościem wszystkich spotkań będzie Jacek St. Buras – redaktor tomu, ale też tłumacz literatury niemieckiej, krytyk literacki, pisarz, laureat wielu nagród. Drugim gościem warszawskiego wydarzenia będzie tłumacz, poeta, eseista – Jakub Ekier. Wieczór poprowadzi autorka i dziennikarka współpracująca z najważniejszymi literackimi pismami i zasiadająca w jury Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius – Justyna Sobolewska. Spotkanie odbędzie się w Austriackim Forum Kultury przy ul. Zielnej 37.

 

Po Warszawie przyjdzie kolej na Łódź – tym razem spotkanie odbędzie się w gościnnym literaturze Łódzkim Teatrze Nowym przy ul. Zachodniej 93. O książce opowie pomysłodawczyni wyboru –Sława Lisiecka, na co dzień zajmująca się przekładem niemieckojęzycznej literatury pięknej i filozoficznej. Gospodarzem spotkania będzie Zdzisław Jaskuła – poeta, tłumacz, reżyser, scenarzysta i autor piosenek. Na co dzień dyrektor teatru, w którym odbędzie się spotkanie w ramach cyklu Mała Literacka.

 

Ostatnie z listopadowych spotkań poświęconych książce odbędzie się w krakowskiej Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ul. Rajskiej 12. Poza Jackiem St. Burasem będzie uczestniczyć w nim Ryszard Wojnakowski, który podzieli się z publicznością doświadczeniem przekładu poezji Aichinger (to tłumacz wszystkich wierszy wchodzących w skład tomu). Goście odpowiadać będą na pytania krytyczki literackiej i literaturoznawczyni Anny Marchewki.

 

Wydarzenie podsumowujące cykl przewidziane jest na 5 grudnia i odbędzie się na Uniwersytecie Wrocławskim, w sali im. Prof. W. Nehringa przy ul. Plac Nalkiera 15. O Aichinger oraz jej twórczości opowiedzą najbliższe jej osoby – Miriam Eich – córka autorki oraz Monika Schoeller – bliska przyjaciółka a także autorka wyboru i układu książki. Gospodarzem spotkania będzie profesor wrocławskiej germanistyki, specjalizujący się w literaturze austriackiej, Edward Białek.

 

To kolejna po wyborze wierszy Gottfrieda Benna pozycja wydana przez Biuro Literackie równolegle w serii "Poezje" oraz w ramach Kroki/Schritte pod redakcją Jacka St. Burasa. Autorami wyboru są Monika Schoeller i Dietrich Simon. Obok Biura Literackiego organizatorami wieczorów są Austriackim Forum Kultury oraz S. Fischer Stiftung. Wszystkie listopadowe spotkania (za wyjątkiem łódzkiego, które zaplanowano o 19.00) rozpoczynać się będą o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 9 listopada 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca