Literatura

Pióro Fredry. Znamy nominacje!

PIÓRO FREDRY to jedna z najważniejszych nagród literackich przyznawanych co roku we Wrocławiu. Ogólnopolski konkurs na Najlepszą Książkę Roku PIÓRO FREDRY należy do najbardziej oczekiwanych i liczących się w kraju. W tym roku po raz pierwszy na tydzień przed finałem ujawniono tytuły 6 książek, które zostały nominowane do nagrody.

 

28 listopada odbyły się obrady jury tegorocznej edycji  Konkursu na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry”. Konkurs cieszył się w tym roku wyjątkowym powodzeniem - książki zgłosiło aż 50 wydawnictw! Kapituła miała trudne zadnie, musiała wyłonić zwycięzców z aż 151 pozycji. Jury w składzie: dr Jan Choroszy (Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego), prof. Marcin Cieński (Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego), prof. Christos Mandzios (dziekan Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu), Michał Nogaś (krytyk literacki, dziennikarz Radiowej Trójki) oraz Jerzy Pietraszek  (zastępca Dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta we Wrocławiu) wyróżniła nominacjami do nagrody następujące książki:

  • „Gajos” Elżbieta Baniewicz, Wydawnictwo Marginesy
  • „Deliryczny Nowy Jork” Rem Koolhass, Wydawnictwo Karakter
  • „We władzy wisielca” Zbigniew Mikołejko, Wydawnictwo słowo/obraz terytoria
  • „Będę to fotografował w kolorach. Początek XX wieku na trójwymiarowych zdjęciach Stanisława Wilhelma Lilpopa”, opracowanie Małgorzata Zawadzka, Dom Spotkań z Historią
  • „Irena Jarosińska: pismo obrazkowe”, koncepcja, wybór zdjęć i opracowanie merytoryczne Agata Bujnowska, Joanna Łuba, Fundacja Ośrodka Karta
  • „Cztery zwykłe miski” Iwona Chmielewska, Wydawnictwo Format

Na jedną z tych książek czeka prestiżowy tytuł Książki Roku i główna statuetka Pióra Fredry. Pozostałe tytuły otrzymają  równorzędne nagrody oraz statuetki Pióra Fredry. Wszystkie statuetki są autorstwa Agnieszki Leśniak-Banasiak. Zwycięzcę poznamy już w przyszły czwartek, 5 grudnia o godz. 20.00, podczas uroczystej Gali otwierającej 22. Wrocławskie Targi Dobrych Książek, która odbędzie się w Wrocławskie Centrum Konferencyjne przy Hali Stulecia.    

 

Konkurs na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry” towarzyszy Wrocławskim Promocjom Dobrych Książek od początku istnienia imprezy. Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych, wydanych w Polsce w danym roku książek. Ocenie jury podlegają wartości merytoryczne, literackie, edukacyjno-poznawcze, a także wysoki poziom edytorski oraz typograficzno-artystyczny. W 2012 roku tytuł Książki Roku otrzymało Wydawnictwo ARKADY za książkę „55 skarbów Polski” Marii Poprzęckiej.

 

22. Wrocławskie Targi Dobrych Książek odbędą się w dniach 5-8 grudnia na Dworcu Wrocław Główny.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 29 listopada 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca