Literatura

„Terpsychora w tenisówkach" - odliczanie do premiery

O KSIĄŻCE

To pierwsze na rynku polskim tłumaczenie tak ważnej pozycji należącej do kanonu teoretycznych rozważań nad tańcem współczesnym. Napisana przystępnym językiem, ukazuje szerokie tło społeczne i artystyczne, z którego wyrosła i na którym rozkwitła amerykańska awangarda taneczna. Zarazem jednak rozważania Banes mają charakter uniwersalny, traktują o tańcu jako takim. Autorka zaczyna od przybliżenia historii ruchu postmodernistycznego, a następnie koncentruje się na portretach najważniejszych postaci tamtej epoki. Książkę wypełniają wnikliwe opisy i błyskotliwe interpretacje głośnych przedstawień. Czytając ją, przekonamy się, że dokonania artystów, o których pisze Banes, stanowią źródło inspiracji dla tego, co w tej dziedzinie sztuki dzieje się obecnie. Poznamy nie tylko taniec, ale również sztukę plastyczną, teatralną i, rodzący się w Nowym Jorku lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, performance artystyczny.

 

O AUTORCE

Sally Banes to gwiazda amerykańskiej krytyki tańca, ekspert współczesnej sceny tańca i nowych trendów stale pojawiających się w sztuce. Jako pierwsza zaczęła dokumentować dokonania twórców amerykańskiej awangardy tanecznej. Była szefem Wydziału Tańca w University of Wisconsin-Madison i członkiem rady tegoż wydziału oraz prezesem i honorowym członkiem Society of Dance History Scholars. W 2003 roku została nagrodzona za całokształt działalności przez Congress of Research in Dance. Obecnie, z uwagi na stan zdrowia, Banes nie jest już aktywna zawodowo.

 

SPOTKANIE

O „Terpsychorze w tenisówkach” i o innych książkach dotyczących tańca rozmawiać będą: Jadwiga Majewska, Julia Hoczyk, Katarzyna Słoboda, Sonia Nieśpiałowska-Owczarek i Daniel Cichy.

 

 

Spotkanie odbędzie się 28 marca o godz. 17:00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (Kraków, ul. Rajska 12, Pauza in Garden).

Wstęp wolny.

 

 

 

Sally Banes, „Terpsychora w tenisówkach. Taniec post-modern”

wstęp: Jadwiga Majewska, tłumaczenie: Artur Grabowski i Jadwiga Majewska

format: 18,5 x 22 cm, liczba stron: 316, czarno-białe zdjęcia, oprawa: miękka, cena: 52,90 zł

Nr ISBN: 978-83-224-0955-8


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 12 marca 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca