Literatura

„Leśna mafia” Macieja Zaremby Bielawskiego ze wstępem Adama Wajraka

Tytuł: Leśna mafia
Podtytuł: Szwedzki thriller ekologiczny
Autor: Maciej Zaremba Bielawski
Wydawca: Agora SA 
Data wydania: 23.10.2014 r.

 

„Leśna mafia”, czyli jak w kraju jezior i lasów człowiek stał się jednym z zagrożonych gatunków. Maciej Zaremba Bielawski domaga się jego ochrony.

 

 

To książka, którą czyta się jak znakomity szwedzki kryminał. Ale jest ona przede wszystkim głębokim reportażem o stosunku człowieka do przyrody w jednym z najbardziej rozwiniętych państw świata. Polecam ją, bo jest uniwersalna. Jestem pewien, że po jej lekturze niejeden zapyta: co się stało z naszymi lasami?

Adam Wajrak

 

Szwecja wydaje się rajem dla miłośników przyrody i turystyki. Mieszkańcy leśnych regionów są jednak innego zdania. W ich najbliższym otoczeniu, często tuż za progiem domu, dokonuje się rabunkowa eksploatacja lasów. Koncerny leśne wycinają stare drzewa i zmieniają ostatnie naturalne lasy w plantacje świerku. Zdesperowani mieszkańcy próbują z nimi walczyć. Są jednak bez szans. Dziewicza natura to już tylko mit. Degradacja środowiska postępuje, leśne lobby dyktuje warunki, państwo jest głuche na apele swoich obywateli.

Kto przyjdzie na ratunek szwedzkim lasom?

 

Zapraszamy na spotkanie promujące książkę 27 października o godz. 19.30 do Baru Prasowego, Marszałkowska 10/16, Warszawa. Rozmowę z Maciejem Zarembą Bielawskim poprowadzi Adam Wajrak. Wstęp wolny.

 

 

Maciej Zaremba Bielawski (ur. 1951 r.) – emigrował do Szwecji w 1969 roku. Roznosił przesyłki, był salowym w szpitalu, operatorem dźwigu na budowie. Studiował historię idei. Jego dziennikarstwo zaczęło się
od „Solidarności” – w 1981 roku wrócił do Polski z zamówieniami od kilku redakcji. W stanie wojennym jako kierowca ciężarówki przyjeżdżał z pomocą, a przy okazji zbierał materiały, które publikował w Szwecji pod pseudonimem Zaremba. 
 

Dziś jest wybitnym publicystą i reporterem największego szwedzkiego dziennika „Dagens Nyheter”. W 1997 roku nagłośnił sprawę przymusowych sterylizacji, które państwo szwedzkie przeprowadzało w latach 1935-76 na tysiącach „niepożądanych” obywateli. Skutkiem tych tekstów było wypłacenie ofiarom przymusowych sterylizacji ponad 250 mln koron odszkodowania. Jego publikacje wywołały burzliwą debatę na temat podobnych procederów także w innych krajach skandynawskich, Szwajcarii, USA. Można o tym przeczytać w jego książce „Higieniści. Z dziejów eugeniki” (wyd. Czarne, 2011).


Za swe artykuły otrzymał wiele nagród, m.in. kilkakrotnie Nagrodę Akademii Szwedzkiej (tej samej, która przyznaje literackie Noble), Wielką Nagrodę Dziennikarską (za cykl reportaży „Polski hydraulik”), Złote Pióro Klubu Publicystów i ostatnio Johan Hansson Priset za reportaż „Co zabiło Gustava B.?”. A najstarszy w Szwecji Wydział Prawa Uniwersytetu w Lund przyznał mu tytuł doktora honoris causa. Od 2012 roku juror Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 13 pazdziernika 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca