Literatura

Port Literacki 2015 po godzinach z Jaworskim i Zadurą

Po wrześniowym otwarciu cyklu spotkań Po godzinach z udziałem Jacka Łukasiewicza, Romana Honeta oraz debiutantów Połowu, czas na drugi wieczór autorski, który odbędzie się 23 października. Tym razem siedzibę Biura Literackiego odwiedzą Krzysztof Jaworski i Bohdan Zadura oraz kolejni laureaci Połowu 2013: Dawid Mateusz i Dominika Parszewska.

 

Debiutanci zaprezentują swoje utwory z wydanego w ubiegłym miesiącu almanachu "Połów. Poetyckie debiuty 2013", na który złożyły się zestawy wierszy dziewięciu autorów. Połów ma już swoją renomę, odkrywa poetyckie talenty (by wspomnieć Sławomira Elsnera, Łukasza Jarosza, Julię Szychowiak czy ostatnio Martynę Buliżańską i finalistę tegorocznej NIKE – Szymona Słomczyńskiego).

 

W drugiej części wieczoru pojawi się Krzysztof Jaworski z premierową książką ".byłem". Na tom, w którym powracają nieustannie motywy choroby i śmierci, składa się dziewiętnaście wierszy oraz poemat. Życie bohatera utworów zdaje się jednak zmierzać w nowym kierunku. Jest to "Powolna/ wędrówka,/ pełna przygnębiającego/ optymizmu".

 

W spotkaniu udział weźmie także Bohdan Zadura, który wystąpi w roli podwójnej – autora oraz tłumacza. W "Kropce nad i" – nowym tomie poety – powracają obrazy ze współczesnej rzeczywistości – tej codziennej, społecznej, politycznej. Z kolei "Tragedia człowieka" Imre Madácha, którą Zadura przełożył, to klasyka literatury węgierskiej.

 

Październikowy wieczór autorski i rozmowę wokół książek poprowadzi Wojciech Bonowicz – poeta, publicysta, dziennikarz i krytyk literacki; laureat Literackiej Nagrody Gdynia. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Biura na wrocławskim Rynku w Przejściu Garncarskim 2. Początek o godz. 18.00. Na zakończenie wieczoru przewidziany jest węgierski poczęstunek.

 

Spotkanie zostanie zorganizowane przy wsparciu Ambasady Węgier, Węgierskiego Instytutu Kultury, Narodowego Funduszu Kulturalnego i Węgierskiej Akademii Sztuki.

 

Wstęp wolny.

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 21 pazdziernika 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca