Literatura

ENERGIA KOBIET - premiera książki 5 grudnia - KOBIETY/ŻYCIE/PRACA/SIŁA/PRZYWÓDZTWO

Kobiety, życie, praca, siła, przywództwo. Pięć słów, które wciąż zbyt rzadko stawiane są obok siebie. Dlaczego kobietom wciąż tak trudno przebić się przez „szklany sufit” i zająć pozycję liderów? Dlaczego życie i praca wciąż tak rzadko stanowią harmonijną całość? Co nam przeszkadza docenić własną siłę, odnaleźć w sobie energię kobiet?

 

12 bohaterek tej książki (a są wśród nich kobiety biznesu, aktorki, sportsmenki)  znalazło własne odpowiedzi na te pytania. Nie abstrakcyjne, nie teoretyczne, nie wyczytane z podręczników. Przyniosło je życie, wyzwania jakie stawiały im i otoczenie, i ich własne ograniczenia. Same musiały pokonać słabości, te realne i te, które nam wmówiono. Teraz dzielą się swoim doświadczeniem. Swoją pasją. Swoją energią.

 

MAŁGORZATA BRAUNEK * IWONA GEORGIJEW * MONIKA PYREK * EWA BŁASZCZYK ANETA KRĘGLICKA * s. MAŁGORZATA CHMIELEWSKA * KAYAH * JOANNA KLIMAS

KRYSTYNA JANDA * MAGDALENA DURLIK * OLGA KOZIEROWSKA * MARIA CZUBASZEK

 

„Energia kobiet” to akcja społeczna „Gazety Wyborczej” prowadzona w latach 2011-2012 podjęta aby obalić mity umniejszające rolę kobiet w społeczeństwie. Akcja otrzymała nagrodę w konkursie Media Tory w kategorii ReformaTor za uświadamianie kobietom, że walka o lepsze życie kobiet w Polsce jest konieczna i możliwa do wygrania. Akcji przyświecały słowa prof. Marii Janion „Energia kobiet została stłumiona”, a zaczynając ją "Gazeta Wyborcza” pisała m.in. „Męski wzorzec panuje w życiu publicznym do dziś. Mężczyźni rządzą i komentują rządy mężczyzn. Kobiety odesłano do opieki nad dziećmi, nad starzejącymi się rodzicami i teściami, nad mężczyznami, którzy często są jak dzieci. Mężczyźni powinni zweryfikować mity na własny temat. Ale złą sytuację kobiet współtworzą również ich własne niskie aspiracje i lęki”. 
Książka „Energia kobiet” ukazuje się w ślad za artykułami, reportażami, debatami, pokazami filmowymi, które zostały zrealizowane w ramach akcji o roli kobiet w polityce, nierówności płac, godzeniu macierzyństwa z pracą czy podziale obowiązków domowych.

 

Ta książka ma wspomagać kobiety (a przez to i mężczyzn) w życiu – i tym codziennym, zwykłym, i tym na świeczniku. Ma cię wspierać, gdy podejmujesz trudne decyzje – np. czy postawić na karierę, czy zostać w domu z trójką dzieci. Bez względu na wybór , którego dokonasz, jej rolą będzie pomóc ci, byś nie dała się zepchnąć do narożnika. Możesz przestać być zakładniczką własnej odpowiedzialności i niepewności, pokojówką cudzych emocji i kaprysów. Dzisiejszy świat przestaje być poligonem rywalizacji kobiet i mężczyzn – w pracy, przestrzeni publicznej, domu – a staje się polem współpracy. W takim świecie liczą się kreatywność, zrozumienie i akceptacja, które płyną ze wspólnej energii mężczyzn i kobiet.

Nie marnujmy więc tej energii.

Grażyna Borkowska, redaktorka „Gazety Wyborczej”, koordynatorka akcji „Energia kobiet”.

 

Cytaty z książki

 

Dla osoby niespełnionej sukcesy są czymś zewnętrznym, ich się wtedy nie docenia. Niespełnienie to brak szacunku i zaufania do samego siebie.

Małgorzata Braunek

 

Kobiety są tyle warte, ile wynegocjują ze światem.

Iwona Georgijew

 

Generalnie mam lęk wysokości. Wiem, wiem, brzmi paradoksalnie. Zawsze się śmieję, że ten cały mój sport i to skakanie o tyczce to tylko dowód, że można pokonać swoje słabości.

Monika Pyrek

 

Ja po prostu szukałam sensu, sensu najwyższego. Bo jeśli już się stało to, co się stało, to niech będzie w tym jakiś sens.

Ewa Błaszczyk

 

Jak ktoś mówił: „Kręglicka, papież, Wałęsa” jednym tchem, to ja miałam gęsią skórkę,

że ktoś mógł wpaść na taki pomysł.

Aneta Kręglicka

 

Jak pani sobie wyobraża, żebym nie błądziła? Szukam, dostaję po łapach, idę do przodu, cofam się.

s. Małgorzata Chmielewska

 

Mimo że pisałam „Supermenkę”, „Córeczko, wolałabym, żebyś była chłopcem”, „Testosteron”, to nie jestem za wojną płci. Wierzę w nowych facetów.

Kayah

 

Wiele lat temu miałam taki zwyczaj, ćwiczenie: zamknij oczy, idiotko, i wyobraź sobie, że masz trzy dni życia.

Joanna Klimas

 

Ja mam bardziej damski zespół. Mężczyzna jest dyspozycyjny, nie zachodzi w ciążę, nie jest na macierzyńskim, ale to kobiety są lepiej zorganizowane, bo wiedzą, ile wart jest ich czas.

Magdalena Durlik

 

Kobiety są niesamowite, głównie jeśli chodzi o umiejętność organizacji i tzw. trudne sytuacje,

Szczególnie ludzkie. Mam z nimi absolutne poczucie bezpieczeństwa..

Krystyna Janda

 

Przesłanie zawsze jest jedno: by (kobiety) sięgały po złoto, by mierzyły wyżej niż myślą,

że mogą mierzyć w każdej sferze życia.

Olga Kozierowska

 

Moim zdaniem większość problemów kobiet bierze się stad, że faceci mają więcej pasji

poza pracą. A kobiety mają dziecko albo rodzinę. Jakąś pasję – bardzo rzadko.

Maria Czubaszek

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 27 listopada 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca