Literatura

10 książek, które warto przeczytać – oferta wydawnictwa Psychoskok

Każdego miesiąca na rynku pojawiają się dziesiątki, setki nowych książek. Z literackiego rogu obfitości wybraliśmy 10 książek, które warto przeczytać.

Okazuje się, że bardzo łatwo pominąć książkę zasługującą na uwagę. Ilość cyklicznie pojawiających się pozycji sprawia, że bardzo często zapamiętujemy jedynie tę najczęściej reklamowaną, posiadającą przykuwającą uwagę okładkę, lub wychodzącą z pod pióra znanego nam autora.

 

Aby nie pominąć książek, które z całą pewnością powinniśmy przeczytać warto zapoznać się z poniższą listą 10 polecanych książek.

 

1. „Złoto Wrocławia” Jolanty Mari Kalety

Wyjątkowa pozycja, której autorka inspirowała się legendarnym już złotem Banku Breslau, podobnież wywiezionym z Prezydium Policji przy Podwalu pod koniec 1944 lub na początku 1945 roku. Niezwykłym zbiegiem okoliczności niedługo po ukazaniu się książki głośno było o odnalezieniu legendarnego złotego pociągu, który w czasie wojny miał wywieźć z Wrocławia prawdziwe skarby.

 

 

2. „Wrocławska Madonna” Jolanty Mari Kalety

Kolejna pozycja Jolanty Marii Kalety, która nieustanie zgłębia i odkrywa przed czytelnikami tajemnice Dolnego Śląska. W tym przypadku inspiracją stało się spektakularne zaginięcie cennego obrazu Łukasza Cranacha z kaplicy Arcybiskupa wrocławskiego „Madonna Pod Jodłami”. Autorka poruszyła tę tematykę jako pierwsza, i kolejnym dziwnym trafem obraz odnalazł się niedługo po premierze.

 

 

3. „W amoku” Stefani Jagielnickiej Kamienieckiej

Najnowsza książka uznanej autorki Stefani Jagielnickiej Kamienieckiej, która zawsze dostarcza czytelnikom masę wrażeń i „dzieli się” sobą. Tym razem staniemy się gośćmi „solidarnościowego karnawału” i prawdopodobnie jak bohaterka Justyna damy porwać antyreżimowej walce oraz Mateuszowi, który w nieatrakcyjnym ciele skrywa wielkie idee. Przykre, że w tle zostanie dawna sympatia- Edward, który zbyt późno zacznie wyzwalać się z komunistycznych kajdan. Edward nie podda się bez walki, ale szykują się przemiany ustrojowe w Polsce, które tragicznie doświadczą całą te trójkę.

 

 

4. „Miłość, sutanna i śmierć” Józefa Popławskiego

Porywająca historia dwóch rodzin naznaczona wspólnymi wydarzeniami. Dzięki tej książce przyjrzymy się dojrzałemu uczuciu, które musiało oprzeć się wielu przeciwnością, by osiągnąć spełnienie, oraz miłości, która kiełkowała od dziecięcych lat, by zakończyć się tragicznie w cieniu sutanny. Poruszający dramat obyczajowy, naznaczony nutą romantyzmu i wielką tragedią.

 

 

5. „Moje życie bez ciebie” Anny Wysockiej–Kalkowskiej

Kolejna powieść Anny Wysockiej–Kalkowskiej, autorki, która doskonale buduje napięcie pozwalając czytelnikom wniknąć w świąt emocji bohaterów. Tym razem zmierzymy się z żałobą, która jak każde uczucie musi stopniowo dojrzewać, by ostatecznie stając się bolesną rysą wyrytą na duszy umożliwić dalsze życie ze sobą i innymi ludźmi.

 

 

6. „Droga Tadeusza Mazowieckiego” Tomasza Mielcarka

Oczywiście można rzec, że na temat Tadeusza Mazowieckiego powstało już wystarczająco dużo pozycji ale ta zasługuje na szczególną uwagę. Tomasz Mielcarek nie oferuje czytelnikom suchych faktów, lecz tętniącą „życiem” biografie polityczną, która budzi wiele refleksji i pozwala wyciągnąć szereg często zaskakujących wniosków. Droga Tadeusza Mazowieckiego to pochylenie się nad działalnością Premiera.

 

 

7. „Nie wchodź w moją ciszę” Alicji Masłowskiej –Burnos

Poruszający dramat psychologiczno-erotyczny z elementem kryminału. Książka dostarcza masę wrażeń, i możemy być pewni, że niejednokrotnie pobłądzimy w emocjonalnych labiryntach. Główna bohaterka to uwieziona w szponach pracoholizmu i perfekcjonizmu 32 letnia singielka, która własne położenie zacznie analizować dopiero, gdy pozna Adama. Niestety miłość nie jest łatwa, podobnież jak próba odnalezienia w sobie kobiety jako partnerki ale i domniemanej przyszłej matki.

 

 

8. „Kandydat na prezydenta” Janusza Płońskiego

Książka autorstwa Janusza Płońskiego- polskiego dziennikarza, scenarzysty, dokumentalisty, współautora scenariusza serialu „Alternatywy 4”. Znakomity zbiór wspomnień autora z istotnych wydarzeń jego życia, które wpłynęły na światopogląd polityczno-społeczny. Janusz Płoński doskonale operuje pozytywną ironią i nawet na moment nie zapomina o dystansie do siebie i minionych wydarzeń. Prowadzi z czytelnikiem sympatyczną, okraszoną humorem, dyskusję.

 

 

9. „Wyspy Pieprzowe” Anety Skarżyński

Kolejna książka Anety Skarżyński, która do tej pory zabrała czytelników na „Wyspy Paprykarzowe” i „Wyspy Naftalinowe”. Dorośli czytelnicy mogą liczyć, że tym razem na nowo odkryją czym jest prawdziwa radość, i z uśmiechem na ustach dadzą ponieść się tej lekkiej lekturze. Książka przypadnie do gustu zarówno osobom, które czytały poprzednie książki autorki, jak i tym którzy z twórczością Anety Skarżyński zetkną się po raz pierwszy.

 

 

10. „Hiobowe wieści” Georgea Rodsona

Świetnie napisana powieść kryminalna zawarta w formie pamiętnika. Detektyw George Rodson przylatuje do Luizjany z Houston, aby wesprzeć tamtejsze służby w schwytaniu tajemniczego mordercy. Ofiarę zabito nieznanym narzędziem, ślad, który z czasem może pomóc rozwikłać tajemnice to: znak krzyża naznaczony na klatce piersiowe ofiary i pióro pozostawione w dłoni. Książka trzyma w napięciu do ostatniej strony.

 

 

Jowita Szpilka

Jowita Szpilka

45 Polska
150 artykułów 1 tekst 3 komentarze


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 9 grudnia 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca