Literatura

"Kobiety – Kobietom" impreza organizowana przez SPP i ZLP

Po raz pierwszy w historii po 1989 roku, kobiety z zarządów oddziałów warszawskich dwóch organizacji pisarskich – Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Związku Literatów Polskich decydowały się zorganizować wspólną imprezę literacką. Powodem jest „Międzynarodowy Dzień Kobiet”. Polskie pisarski i poetki, czyli polskie kobiety, postanowiły obchodzić go wspólnie i w tym dniu wspólnie oddać hołd zmarłym wybitnym i zasłużonym dla polskiej kultury poetkom, które na przestrzeni kilkuset lat tworzyły poezję. Często robiły to pod pseudonimami, często budziły przy tym pogardę czy szyderstwo. Nie miały łatwego życia. Bohaterkami będą aż 32 pisarki.

 

Są to autorki o różnych życiorysach, poglądach, twórczości, ale łączy je jedno: były wybitnymi poetkami! Ponieważ wiele z nich tworzyło zanim powstała jakakolwiek organizacja skupiająca pisarzy i poetów, stąd decyzja o wspólnej imprezie. Tym razem wybrane zostały wiersze poświęcone kobiecości i miłości. Przy wyborze wierszy najstarszych poetek korzystano m.in. z przedwojennych antologii poezji Polska pieśń miłosna opracowana przez Jana Lorentowicza i Antologia poetów polskich wydana nakładem Altenberga, Brockhausa oraz Gebethnera i Wolffa.

 

O przeczytanie wierszy poproszone zostały kobiety – wybitne aktorki: Barbarę Dziekan i Małgorzatę Kaczmarską. Zaś o oprawę muzyczną rozkwitające kobiety, czyli uczennice Państwowej Szkoły Muzycznej nr 1 w Warszawie.

 

 

Zapraszamy!

 

„Kobiety – Kobietom”

8 marca na godzinę 18:00
Dom Literatury
ul. Krakowskie Przedmieście 87/89
Warszawa

 

Wstęp wolny

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 3 marca 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca