Literatura

Notatki z innego świata: Dariusz Rosiak - spotkanie z reporterem!

Zanim w mediach pojawiło się hasło „kryzys uchodźców”, Dariusz Rosiak ruszył w podróż, żeby z pierwszej ręki poznać sytuację bliskowschodnich chrześcijan. O swoich spotkaniach z ludźmi, dla których zagrożenie jest codziennością, a emigracja często jedynym sposobem na przeżycie opowie w sobotę, 19 marca o 16.00 w sali kinowej Muzeum Emigracji w Gdyni. Rozmowa z autorem książki Ziarno i krew. Śladami bliskowschodnich chrześcijan otwiera cykl  spotkań autorskich z reporterami pn. „Notatki z innego świata”.  

 

Dariusz Rosiak jest dziennikarzem radiowym i prasowym, prowadzi audycję „Raport o stanie świata” w Trójce, współpracuje z redakcją publicystyki międzynarodowej Polskiego Radia. W grudniu został laureatem prestiżowej Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż Raport z Kurdystanu dotyczący napiętych stosunków między Kurdami a samozwańczym Państwem Islamskim. Ziarno i krew. Śladami bliskowschodnich chrześcijan – jego najnowsza książka, która ukazała się w listopadzie zeszłego roku – jest zapisem sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie i ich ucieczki z miejsc, w których żyli przez stulecia. Rosiak swoją podróż zaczął od Szwecji, w której żyje kilkadziesiąt, głównie chrześcijańskich uchodźców prześladowań na południu Turcji, później odwiedził Irak, Liban, Egipt i Izrael. Chrześcijaństwo powstało na Wschodzie, ale dziś, w czasach konfliktu z Państwem Islamskim, życie chrześcijan w tym rejonie staje się niemożliwe. Poprzez historie zwykłych ludzi Rosiak opowiada o powolnym zanikaniu świata, w którym powstały fundamenty naszej cywilizacji. Ziarno i krew pokazuje również, jak różnorodna jest sytuacja chrześcijan – od zagrożenia życia w Syrii i Iraku do bycia częścią elit rządzących w Libanie – i jak różnorodne jest samo chrześcijaństwo jako religia.

 

NOTATKI Z INNEGO ŚWIATA to nowy cykl spotkań w Muzeum Emigracji poświęcony najgłośniejszym reportażom poruszającym tematy przymusowej migracji ich bohaterów, poszukiwania swojego miejsca na ziemi czy doświadczenia uchodźstwa. Kolejnymi gośćmi comiesięcznych spotkań będą wybitni polscy reporterzy, m.in. Wojciech Jagielski („Wszystkie wojny Lary”), Bartek Sabela („Wszystkie ziarna piasku”) i Ziemowit Szczerek („NieObcy”). Na wszystkie spotkania wstęp wolny.

 

19.03.2016, sobota | godz. 16.00
sala kinowa MEG | ul. Polska 1, Gdynia

 

Zapraszamy!


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 15 marca 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca