Literatura

Warszawa Czyta „13 pięter” Filipa Springera - Mała Warszawa Czyta "Kawalerkę"

Bohaterką czwartej edycji akcji Warszawa Czyta będzie książka Filipa Springera13 pięter. 

To ten „kryminał mieszkaniowy” - jak 13 pięter określił Grzegorz Piątek - stanie się punktem wyjścia szeregu wydarzeń, na które zaprosimy warszawiaków i warszawianki w dniach 11-15 maja.

W tym roku po raz pierwszy odbędzie się też odsłona akcji dla niedorosłych czytelników i czytelniczek - Mała Warszawa Czyta przygotowana przez Polską Sekcję IBBY. Jej bohaterką będzie książka korespondująca tematycznie z 13 piętrami -Kawalerka Weroniki Przybylskiej.

 

Dlaczego wybraliśmy 13 pięter? Bo każdy musi mieć dom, a tam, gdzie to stwierdzenie przestaje być oczywiste, rodzi się dramat. Książka Filipa Springera to książka-studnia, książka-zwierciadło – każdy, kto po nią sięgnie, usłyszy echo własnych problemów, nawet jeśli początkowo podchodził do niej z pewną dozą nieufności – czy reportaż o mieszkalnictwie może w ogóle budzić jakieś emocje? Tak, bo polityka mieszkaniowa dotyka każdego i boleśnie wpływa na kształt społeczeństwa, w którym żyjemy.

 

13 pięter jest w odwzorowywaniu naszej mieszkaniowej gehenny bezlitosne. To po części reportaż historyczny, a po części współczesny reportaż społeczny. Springer serwuje nam obrazki z przedwojennej Warszawy, lecz nie zaglądamy na wymuskane salony, a do schronisk, noclegowni i baraków, patrzymy na skalę zaniechań i nieudolności na polu budownictwa mieszkalnego, które prowadzą do wielu pojedynczych tragedii i przyczyniają się do poszerzania rubryk kryminalnych w gazetach. A potem przenosi nas do współczesnej Polski, w której sytuacja mieszkaniowa wcale nie jest znacząco lepsza: samowolki deweloperów, łamanie praw lokatorów, zawirowania na rynku kredytów – i ta sama nieudolność państwa, które nie potrafi pomóc swoim obywatelom w zaspokojeniu podstawowej potrzeby życiowej.

W Warszawie ten temat rezonuje wyjątkowo mocno. To tutaj powstała Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa, najambitniejsza przedwojenna próba poradzenia sobie z głodem mieszkaniowym i stworzenia osiedla mieszkalnego nowego typu. To miasto było też świadkiem spektakularnej porażki, jaką okazało się osiedle „Zdobycz Robotnicza”. To mieszkańcom i mieszkankom Warszawy daje się dziś we znaki problem dzikiej reprywatyzacji. To tutaj 5 lat temu została zamordowana działaczka lokatorska Jolanta Brzeska, a sprawcy jej śmierci nadal pozostają bezkarni.

Dlatego to wokół 13 pięter chcemy osadzić tegoroczną edycję Warszawa Czyta. Nie zapominajmy, że miasto to my i nasze domy, a zatem też nasze kredyty, długi i lęki przed utratą stabilizacji. To nasze marzenia o przyszłości, które rozbijają się o niepewność jutra. Zapraszamy was do dyskusji – o domach wyobrażonych i utraconych, o takich, które chcielibyśmy mieć na własność, i takich, z których najchętniej byśmy uciekli. Takich, do których wygodnie się dojeżdża, i takich, do których niechętnie się wraca. Takich, których już nie ma, a za którymi się tęskni. Takich, w których nie trzeba trzymać budzika, bo poranną pobudkę gwarantuje cienka ściana i budzik sąsiada albo szum ruchliwej ulicy pod oknem. Takich, które tworzą miasto, w jakim chcemy żyć.

 

Z 13 piętrami znakomicie korespondujeKawalerka Weroniki Przybylskiej. Ta książka jest tak malutka, że ledwo mieści się w niej Pan Józef. Mężczyzna jest kawalerem i dokucza mu samotność. Niestety, w jego tycim mieszkaniu nie ma miejsca na najmniejsze zwierzę, a co dopiero na drugiego człowieka... Co to znaczy "dom"? Czy tworzą go cztery ściany? A może dom to ludzie, których kochamy, z którymi się przyjaźnimy? To ważny temat do rozmowy także z dziećmi.

Blok Mała Warszawa Czyta przygotowuje Polska Sekcja IBBY.

 

WARSZAWA CZYTA byłaby niemożliwa bez oddolnego wsparcia. W tym roku potrzebujemy zebrać min. 5000 zł. Na portalu pomagam.pl trwa zbiórka na tegoroczną akcję. Gorąco zachęcamy do wsparcia! W podziękowaniu przewidzieliśmy prezenty, np. torby płócienne z grafiką Warszawa Czyta 2016.
Tutaj można dorzucić się do akcji: http://pomagam.pl/warszawaczyta2016/

 

 

 

Trzecia edycja WARSZAWA CZYTA odbyła się w dniach 6-10 maja 2015. Jedna książka – tym razem było to Chamowo Mirona Białoszewskiego – stała się punktem wyjścia do dyskusji i różnego rodzaju działań. Wśród ponad 30 wydarzeń zainspirowanych książką Białoszewskiego były dyskusje o literaturze i o mieście, gra miejska, spacery, pokaz krótkich filmów o blokowiskach, maraton ilustracji, warsztat komiksowy, dźwiękospacer i audiowarsztaty, czytanie performatywne, koncert, wycieczka rowerowa – i oczywiście spotkania dyskusyjnych klubów książki (te ostatnie odbywają się przez cały maj) . Naszymi gośćmi byli m.in. Sylwia Chutnik, WojciechEngelking, Małgorzata Halber, Marlena Happach, Juliusz Kurkiewicz, Cezary Polak, Justyna Sobolewska i Tadeusz Sobolewski, Olga Wróbel i Patryk Zakrocki.

Znakiem szczególnym trzeciej edycji Warszawa Czyta było wielowymiarowe podejście do tekstu i możliwość zetknięcia się z tymi samymi fragmentami Chamowa w różnych formach i wykonaniach, co okazało się niezwykle odkrywcze. Zwłaszcza że - odwołując się do Tadeusza Sobolewskiego - teksty Białoszewskiego to partytura, są stworzone do czytania na głos.

 

Kto stoi za WARSZAWA CZYTA? 

WARSZAWA CZYTA to spontaniczna akcja nieformalnej grupy miejskich czytelniczek i czytelników. Nie mamy struktury ani hierarchii, nie działamy dla zysku ani na zamówienie żadnych prywatnych czy publicznych instytucji. Jesteśmy otwarci na różne formy współpracy zarówno z instytucjami, jak i osobami fizycznymi. Może do nas dołączyć każda osoba, która lubi czytanie w mieście, czytanie o mieście, czytanie miasta oraz – przede wszystkim – dyskutowanie o czytaniu.

http://warszawaczyta.org

http://facebook.com/warszawaczyta

http://twitter.com/warszawaczyta


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Book and Walk
Book and Walk 6 maja 2016, 11:25
Drodzy Czytelnicy,
Wspieramy akcję Warszawa Czyta. Od 2 do 8 maja możecie u nas zakupić ebooka "13 pięter" Filipa Springera aż o 30% taniej! Pozostałe tytuły autora przecenione są o 15%. Zapraszamy do promocji! :) bit.ly/24qNflI
przysłano: 12 kwietnia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca