Literatura

Przegląd najciekawszych wydarzeń Festiwalu Literatury dla Dzieci 2016

Już 10 maja startuje 3. edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci, który trwać będzie aż do 12 czerwca w Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Właśnie ogłoszono program Festiwalu. To lektura na dłuższą chwilę, wydarzeń jest jeszcze więcej niż w trakcie poprzednich edycji, a ich różnorodność przyprawia o lekki zawrót głowy. Ale nie ma innego wyjścia, czytelników jak mrówek i dla wszystkich coś musi się znaleźć. By nie pogubić się kompletnie w zawiłościach festiwalowego programu przygotowaliśmy ściągę tłumaczącą kolejne jego elementy. To rzut oka na całość i próba wyłowienia tego co najważniejsze i najbardziej charakterystyczne dla Festiwalu Literatury dla Dzieci.

Po pierwsze: książka

Każda edycja Festiwalu to kolejna porcja wystaw, koncertów, literackich spacerów, gier miejskich i innych wygłupów. Takie literackie cuda-wianki, są bardzo ważne dla Festiwalu, ale to spotkania z autorami i warsztaty wokół konkretnych książek są twardym rdzeniem Festiwalu, jego chlebem i solą. I tych jak co roku nie zabraknie. Warto przede wszystkim przywitać tych, którzy się na festiwalu pojawiają po raz pierwszy: spośród ilustratorów chociażby wywrotowi Grażka Lange i Daniel de Latour, czy autorzy tacy jak z dawien wyczekiwany Grzegorz Kasdepke, fantastyczna Anna Kańtoch, która odrywa rzesze nastolatków od tantrycznej lektury Pottera, rozmruczany Jarosław Mikołajewski, czy debiutujące Katarzyna Radziwiłł i Anna Skowrońska.

 

Cieszymy się też większą niż dotąd obecnością autorów zagranicznych. Przede wszystkim Martin Widmark – autor serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” oraz nowego cyklu z Nelly Rapp w roli głównej. Natomiast po raz pierwszy z czytelnikami w Polsce spotka się Eve Ainsworth (autorka „Siedem dni”) oraz twórca Baśnioboru – Brandon Mull. Bardzo długo zabiegano o przyjazd Mulla, autor zdążył już wydać przeszło dwadzieścia powieści tłumaczonych na całym świecie. Ma też słabość do trochę niemodnych dziś wartości: przyjaźń, lojalność czy zdrowy rozsądek.

 

Festiwal Literatury dla Dzieci nie byłby sobą bez solidnej dawki filozofii, tym razem w wydaniu francuskim. Oscar Brenifier zada szereg podstawowych pytań dotyczących zarówno sztuki jak i sensu istnienia. Spodziewamy się definitywnego rozwiązania tych palących kwestii.

Po drugie: ilustracja

Tym różnią się książki dla dzieci od tych z brodą. Te pierwsze wielobarwne i szalone, te drugie to ledwo poczerniony papier. Jan Bajtlik, Dominik Cymer, Agata Królak, Marianna Oklejak, Piotr Socha i na dokładkę Bohdan Butenko na swoje 85 urodziny, oni wszyscy będą rysować, kolorować, malować, a ten ostatni pojawi się w lektyce i w towarzystwie wyrobu cukierniczego sporych rozmiarów. Jak ilustratorzy, to i wystawy, a tyle co w tym roku jeszcze ich nie było. Nie można nie wspomnieć o jubileuszowej wystawie z Gapiszonem w roli głównej, niezwykłej wycieczce do lasu z Ainą Bestrad, a to wciąż nie wszystko. 

Po trzecie: dobra zabawa

Pamiętacie Ostry Dyżur Literacki, te kolejki do badań, te kolorowe pigułki i z werwą przybijane pieczątki? W tym roku będą leczyć dalej, we wszystkich czterech miastach, nikt nie odejdzie bez literackiej recepty! Ale to nie wszystko, będą też gry miejskie (w tym roku zdominowane przez fantastykę) i koncerty. Zagra Jerz Igor oraz po raz pierwszy goszczące na Festiwalu Daorientacja i cygańska trupa Joanny Sarneckiej.

To wszystko, jak co roku, zostanie podlane zdrową ilością teatralnego sosu. A w nim między innymi premiera adaptacji „Licha i inni” Agnieszki Taborskiej, czyli Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci 2014.

 

Trzecia edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci odbędzie się w Gdańsku (10-14 maja 2016), Warszawie (18-22 maja 2016), Wrocławiu (31 maja-5 czerwca) i Krakowie (6-12 czerwca 2016). Organizatorami są Fundacja Burza Mózgów oraz Fundacja Czas Dzieci. Więcej informacji na stronie: fldd.pl oraz na Facebooku.
 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 14 kwietnia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca