Literatura

Przepisy domowe – „Wielka Wygrana” – czytanie performatywne

We wtorek, 14 czerwca o godz. 19.00 w Centrum Kultury Jidysz, na ul. Andersa 15 w Warszawie odbędzie się czytanie performatywne przepisanej przez Martę Guśniowską sztuki Szolema Alejchema "Wielka wygrana", które reżyseruje Tomasz Szczepanek. Występują: Joanna Przybyłowska, Monika Soszka, Małgorzata Trybalska, Ernestyna Winnicka, Marcin Błaszak, Przemysła Kosiński (gościnnie), Dawid Rafalski (gościnnie), Marek Węglarski i Piotr Wiszniowski. WSTĘP WOLNY! Kuratorem cyklu jest Mike Urbaniak | panodkultury.com.

 

„Przepisy domowe” to eksperymentalny projekt Teatru Żydowskiego w Warszawie polegający na próbie uwspółcześnienia teatralnej klasyki żydowskiej, którego pomysłodawcą i kuratorem jest Mike Urbaniak. Sztuki w nowych wersjach miały do tej pory swoje czytania na scenie Teatru Żydowskiego w sezonie 2015/2016. Ostatnie odbywa się wyjątkowo w Centrum Kultury Jidysz. Pięć wybranych sztuk przepisuje pięcioro dramatopisarzy i dramatopisarek: Michał Kmiecik, Magda Fertacz, Tomasz Śpiewak, Mateusz Pakuła i Marta Guśniowska. Czytania z aktorami Żydowskiego reżyserują: Agata Baumgart, Gosia Wdowik, Jędrzej Piaskowski, Magda Szpecht i Tomasz Szczepanek. Do tej pory odbyły się cztery czytania: 28 października 2015 r. „Mirełe Efros. Żydowska królowa Lear” na podstawie Jakuba Gordina w interpretacji Michała Kmiecika i reżyserii Agaty Baumgart; 9 grudnia 2015 r.  „Pussy Acosta. Wizerunek własny” na podstawie sztuki „Uriel Akosta” Karla Gutzkowa w interpretacji Magdy Fertacz i reżyserii Gosi Wdowik; 24 lutego „Golem” Halperna Lejwika w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego, 18 maja „Małka Szwarcenkopf” na podstawie sztuki Gabrieli Zapolskiej w interpretacji Tomasza Śpiewaka i reżyserii Magdy Szpecht. To już ostatnie czytanie w tym sezonie  

 

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/1639063613084373/

Termin: 14.06. g. 19.00

Strona www: http://www.teatr-zydowski.art.pl/wydarzenia/przepisy-domowe-wielka-wygrana-czytanie-performatywne

Miejsce: Centrum Kultury Jidysz, Warszawa, Generała Władysława Andersa 15
Projekt graficzny: Dawid Ryski | talkseek.com


Szolem Alejchem (właściwie Salomon Rabinowicz) urodził się w 1858 roku w Perejesławiu, a zmarł w roku 1916 w Nowym Jorku. Jest jednym z najważniejszych pisarzy tworzących w języku jidisz. Pisał powieści, nowele, dramaty, bajki dla dzieci, które przetłumaczono na wiele języków. Jego najsłynniejszym dziełem pozostaje niezmiennie "Tewje der Milchiker", na podstawie którego powstał musical "Skrzypek na dachu".

Marta Guśniowska jest jedną z najczęściej wystawianych w polskich teatrach dramatopisarek tworzących dla dzieci i młodzieży. Urodziła się w 1979 roku w Międzyrzeczu Wielkopolskim. Skończyła filozofię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu i po studiach była związana z tamtejszym Centrum Sztuki Dziecka i Teatrem Animacji, w którym debiutowała w 2005 roku sztuką „Baśń o Rycerzu bez Konia”. Jest laureatką wielu nagród, odznaczono ją także Medalem „Zasłużona Kulturze – Gloria Artis”. Od 2007 roku jest dramaturżką Białostockiego Teatru Lalek. Jej sztuki są w repertuarach kilkunastu teatrów w całym kraju.

Tomasz Szczepanek jest absolwentem Wydziału Reżyserii stołecznej Akademii Teatralnej. Jego debiutem teatralnym była w 2013 roku "Anarchistka" Davida Mameta w Teatrze Studio w Warszawie, gdzie pracował także jako konsultant literacki. Jest doktoranetm w Instytucie Filozofii na Uniwersytecie Warszawskim.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 14 czerwca 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca