Literatura

Dwadzieścia dwa wiersze (Dehnel, Honet, Szychowiak)

Poetycka podróż na kilka przystanków autobusowych.

Co można napisać o dwudziestu dwóch wierszach zamkniętych w formę podróżną? O takim The Best Of, które sam przygotował, wybierając co lepsze kawałki, autor owych lirycznych tworów? Czy warto w ogóle poświęcać im uwagę jako oddzielnym bytom, udając, że są spójnymi komunikatami? Zdaje się, że lepiej uznać owe tomiki za zawierające, według autorów, utwory szczególnie udane.

 

Można, mówiąc o samej selekcji, zacytować odautorskie słowo Jacka Dehnela z Serii w ciemność:

Teraz z tych pięćdziesięciu paru [wierszy wybranych do innego zbioru1] wybrałem dwadzieścia dwa, które wydają mi się nie celne może, ale mniej niecelne niż pozostałe. Oby trafiły. Do Państwa.

I pewnie do wielu trafiają. Ale jako pojedyncze strzały właśnie. Dwadzieścia dwa strzały. Może nawet różnego kalibru. Wybrane zapewne nieprzypadkowo. A jak? Roman Honet stwierdza, że to „kompletnie nieważne.” I chyba ma rację.

 

Wszystkie te wybory, które na zmianę przekartkowuję, te wiersze podróżne, mają pełnić zupełnie inną rolę. Zda się, że właśnie określoną nazwą serii. Mieszczące się w wielu kieszeniach książeczki są zdecydowanie mniejsze niż większość sygnowanych przez Biuro Literackie. Zabrać je można w prawie każdą podróż. Inna sprawa, że zawierają zaledwie dwadzieścia dwa wiersze, więc do czytania nie będziecie mieli zbyt wiele. Tym bardziej, że niektóre utwory w nich zamieszczone są naprawdę skromnych rozmiarów.

 

Może lepiej poszukać jakiś solidnych wyborów w ebookach? Może zgrać klasykę z Wolnych Lektur? Lub znaleźć miejsce w plecaku, torebce, walizce na tomik regularnych rozmiarów tych samych autorów?

 

Szczególnie, gdy szykuje się podróż dłuższa niż ta między kilkoma przystankami tramwajowymi lub autobusowymi. Czy warto sięgnąć po wiersze w wersji podróżnej proponowane przez Biuro Literackie? To chyba zależy od podróży i podróżującego.

 

Dotychczas w serii:

 

Jacek Dehnel, Seria w ciemność

Roman Honet Rozmowa trwa dalej

Julia Szychowiak, Naraz

-------------------------------

Wydawnictwo: Biuro Literackie

-------------------------------

Wykorzystano materiał graficzny promujący serię „22. Wiersze podróżne″

-------------------

1 Słowa w nawiasie - Michał Domagalski

 

Michał Domagalski

Michał Domagalski premium

41 Poznań/Ostrzeszów
626 artykułów 70 tekstów 2127 komentarzy
Urodził się w Ostrzeszowie w 1982. Publicysta i krytyk. Redaktor prowadzący portalu Wywrota od kwietnia 2015 do października 2016. Jako poeta debiutował w almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2014-2015. Mieszka w Poznaniu. Na stronach Biura Literackiego…
Zasłużeni dla serwisu


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 28 czerwca 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca